Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wynalazki i odkrycia

Zegarki na przestrzeni lat

Któż z nas wyobraża sobie codzienne życie bez zegarka? Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy niewolnikami czasu, a stałe kontrolowanie godziny jest wręcz niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Warto więc nieco przybliżyć sobie historię zegarka, wynalazku, który bez wątpienia zasługuje na miano ponadczasowego.

1385312_ten-fifty-fourZegary były znane już w starożytności. Oczywiście nie miały jeszcze wtedy formy, którą znamy obecnie. Do odmierzania czasu wykorzystywano elementy przyrody i związane z nimi zjawiska. To właśnie wtedy powstał zegar słoneczny, czy wodny.

Pierwszy zegar mechaniczny powstał w 724 r. w Chinach. Na dalszy rozwój tych urządzeń trzeba było jednak nieco poczekać. W 1364 r. wydano pierwszy szczegółowy opis techniczny mechanizmu zegarowego i od tego momentu prace nad zegarkami nabrały tempa.

W 1510 r. pojawiły się zegarki kieszonkowe, które z miejsca zapewniły sobie sporą popularność. W 1676 r. w zegarkach pojawiła się wskazówka minutowa, zaś w 1680 – sekundowa. Pierwszy zegarek na rękę stworzono w 1810 r.

W kolejnych latach zegarki coraz bardziej udoskonalano. Dziś montuje się je w większości urządzeń elektronicznych. Można więc spodziewać się, że w najbliższym czasie klasyczne zegarki na rękę zostaną w dużej części wyparte przez zegarki w smartfonach czy tabletach.

1 Comment

  1. Comment by post author

    szukacz

    A teraz to nawet jest mod ana takie zegarki retro – np zegar w kształcie płyty winylowej itp. Inspiracje i powroty do przeszłości to dzisiaj całkiem niezły rynek – nie tylko z zegarach, ale i meblach czy innych gadżetach wykorzystywanych w domach i firmach.
    taki trend:)

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.