Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Książki

Zabić drozda – powieść ponadczasowa

„Zabić drozda” to bez wątpienia jedna z najbardziej ponadczasowych książek. Szczególną popularnością cieszy się w Ameryce, skąd pochodzi jej autorka, w Polsce jednak również nie brakuje jej miłośników.

 

Powieść porusza bardzo ważne problemy, takie jak rasizm, czy nierówność klasowa. W małych miasteczkach, takich jak to, w którym odbywa się akcja powieści, ich przejawy są szczególnie nasilone. Autorka przedstawia w swojej powieści kilka przykładów, które bardzo dobitnie o tym świadczą. Przedstawione historie silnie oddziałują na wyobraźnię.

 

Między innymi dzięki temu książka porusza tak dzieci, jak i dorosłych. Z założenia kierowana jest do dzieci powyżej 14 roku życia, ze względu na trudną tematykę, którą porusza. Warto podsunąć ją jako lekturę dla starszych dzieci lub sięgnąć po nią w czasie wspólnej lektury. Sami również odnajdziemy w niej wiele interesujących i wzruszających wątków.

 

O tym, że powieść Harper Lee rzeczywiście zasługuje na miano ponadczasowej najdobitniej świadczą kolejne nagrody, które zdobywała. W 1961 r. Powieść zdobyła nagrodę Pulitzera. W 2007 r. dzięki tej powieści autorka zdobyła Medal Wolności jako uhonorowanie jej wkładu w literaturę.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.