Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Właściwość jagód goji

Goji lub częściej używana nazwa jagody goji, to tak naprawdę nazwa wymyślona przez handlowców. Prawdziwa nazwa tej rośliny to owoce kolcowoju chińskiego albo kolcowoju pospolitego, kolcowoju szkarłatnego. Najczęściej mamy do czynienia z jego suszoną wersją, czy owocami suszonymi. Cała roślina jest określana jako trująca, przy czym szczególnie szkodliwe mają być owoce mało dojrzałe. Owoce kolcowoju są spożywane po ugotowaniu, na przykład jako składnik zup, szczególnie w Chinach, Korei i Tybecie. Mimo wszystko najczęściej mówi się o zdrowotnych właściwościach jagód goji.

Owoce kolcowoje chińskiego uznawane są za domowy lek. Kolcowój nie jest bardzo wymagający, a przy tym posiada walory dekoracyjne, często uprawia się go w ogrodach jako roślinę ozdobną. Jednak ostatnio wychwala się przede wszystkim prozdrowotne właściwości jego czerwono – pomarańczowych owoców, jednakże należy się zastanowić czy aby właściwie. Dużo osób twierdzi, że gdy już owoce dojrzeją to jak najbardziej nadają się do zjedzenia, ponieważ jagody goji są słodkie i bardzo smaczne. Czasem dodaje się je do win, są też składnikiem soków wieloowocowych. Można je także zmiksować w blenderze z koktajlem. W przypadku przyrządzania herbaty wykorzystuje się nie tylko jagody goji, ale także liście kolcowoju chińskiego. Należy oczywiście pamiętać o tym, że jagody goji są silnym przeciwutleniaczem, który potrafi zapobiegać niszczeniu komórek przez wolne rodniki. Ale to oczywiście nie wszystkie ich zalety.

Mało osób wie, że jagody goji mogą wpływać korzystnie na system immunologiczny, utrzymywać właściwe ciśnienie krwi, poprawiać pamięć, utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi (będzie to traktowane jako dużą zaletę przez cukrzyków oraz osób odchudzających się), wpływać pozytywnie na męską potencję, być idealnym dodatkiem w diecie odchudzającej, łagodzić bóle i zawroty głowy, poprawiać sen (niekiedy lepiej niż tabletki ziołowe), poprawiać apetyt i trawienie, poprawiać wzrok, wpływać korzystnie na wątrobę i nerki, wzmacniać kości i mięśnie, łagodzić stres i niepokój, zwiększać witalność a także wpływać na polepszenie naszego samopoczucie i poprawiać humor.

Zdrowy styl może okazać się nie tylko czymś modnym, ale także czymś, co w przyszłości będzie skutkowało wieloma pozytywami. Nie jest problemem zaopatrzenie się w odpowiednie warzywa, owoce, rośliny, przyprawy i inne dodatki. Czasami wystarczy wymienić tłuszcz na olej kokosowy, cukier na ksylitol, jagody goji dodać jako suszona przekąskę między posiłkami i już można polepszyć sobie dzień. Poza tym jagody goji są bogactwem składników odżywczych, witamin i minerałów są one kompletnym źródłem białka. Kolejną zaleta jest to, że zawierają kilkanaście różnych aminokwasów, oraz 21 pierwiastków śladowych – między innymi cynk, żelazo, wapń, german (posiada działanie antyrakowe), selen, fosfor. Goji posiadają 50 razy więcej witaminy C niż owoc pomarańczy oraz trzykrotnie większą od szpinaku ilość żelaza. To organizmowi jest potrzebne, więc czego chcieć więcej?

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.