Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Ugotuj jajka gdzie zechcesz… w kartonie!

gogol

gogol„Gogol Mogol” stworzone prze rosyjską agencję Klan to połączenie nowoczesnej technologii oraz ochrony środowiska. Dzięki nim możesz ugotować jajka w każdych warunkach bez użycia wody!

Jak to działa?

Działanie jajek jest proste. Jednym z etapów produkcyjnych jest nasączenie jajek specjalnym środkiem chemicznym. Następnie dołączony jest specjalny pasek, który działa jako katalizator. W momencie, kiedy pociągnie się na paseczek zostaje zerwana folia ochronna i dochodzi do reakcji chemicznej. Wytwarza się tak wysoka temperatura, że w „Gogol Mogol” można ugotować jajka w ciągu kilku minut. Oczywiście trzeba najpierw umieścić w opakowaniu jajko i szczelnie je zamknąć, a następnie pociągnąć za sznurek, aby się nie oparzyć. Dzięki takim zastosowaniom nowoczesnej technologii można jajka ugotować w każdych warunkach. Inną sprawą jest, że opakowań nie można wykorzystać kilkukrotnie. Po zerwaniu folii ochronnej i ugotowaniu jajka, nadają się już tylko do wyrzucenia, ponieważ reakcja nie jest możliwa do odwrócenia (źródło: http://gizmodo.com/5912189/we-have-so-many-questions-about-this-self-cooking-egg-carton-concept)

Recykling to podstawa!

Warto zwrócić uwagę na samo opakowanie. Jego struktura jest wielowarstwowa i wykonana z papieru pochodzącego z recyklingu, który znajduje się na zewnątrz. Druga warstwa to katalizator chemiczny, a ostatnia – środkowa to membrana, która reaguje z tlenkiem wapnia (źródło: Klan).

Dzięki temu jajka można gotować zarówno poziomo, jak i pionowo, a nawet w drodze. Opakowania są małe i mają kształt idealnie dopasowany do kształtu jajek, przez co ich przenoszenie również nie jest problemem.

Zwycięzca!

Jajka zaprojektowane przez rosyjską firmę Klan zostały docenione na całym świecie. Powstały jako projekt opakowania i miały uczestniczyć w konkursie Europejskiego Stowarzyszenia Projektowania Opakowań (EPDA), ale ostatecznie otrzymały nagrodę za trzecie miejsce w ADCR Awards (źródło: Klan). Mimo wielu kontrowersji co do bezpieczeństwa samych opakowań i reakcji chemicznych, opakowania zostały docenione jako połączenie nowoczesnej technologii z ochroną środowiska oraz praktycznym zastosowaniem.

Agencja Klan podaje, że ich opakowania są w pełni gotowe do dystrybucji (źródło: DailyMail), jednak jak dotąd żadna z rosyjskich firm nie zainteresowała się projektem. W związku z tym jajek nie można jeszcze kupić, natomiast sam projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zwolenników ochrony środowiska, jak i w przemyśle turystyczny. Można podejrzewać, że za kilka lal „Gogol Mogol” będą dostępne w każdym sklepie, który oferuje sprzęt turystyczny.

Więcej ciekawy artykułów związanych z kartonem znajdziesz na Amataśka.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.