Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Tokarki i inne maszyny do obróbki metalu

Obróbka metalu jest dzisiaj jedną z czynności, z których wagi zwykły konsument zwykle nie zdaje sobie sprawy, choć stanowi ona kluczowy sposób powstawania większości produktów, jakich używa. To właśnie odpowiednie maszyny formujące, kształtujące i obrabiające metal umożliwiają powstawanie tysięcy części, z których powstają np. samochody, urządzenia techniczne, materiały budowlane, ale i produkty codziennego użytku.

Tokarka uniwersalna – do czego służy?

Jednym z najczęściej używanych urządzeń w zakresie obróbki metalu jest tokarka uniwersalna. Maszyna ta przeznaczona jest do obrabiania różnorodnych detali, zarówno w produkcji masowej (np. śruby, drobne części walcowate itd) jak i jednostkowej (gdy w grę wchodzi tworzenie pojedynczych, bardzo precyzyjnych elementów). Taki sprzęt cechuje się dużą mocą silnika głównego, masywną konstrukcją, wrzecionami tworzonymi ze stali szlachetnej, szerokim systemem gwintowania oraz hartowanym łożem. Oczywiście różne tokarki mogą posiadać różną budowę, ale te uniwersalne wybierane są najczęściej z racji ich szerokiego zastosowania i dostępności.

Klasyczna, standardowa tokarka, na której zakup decydują się przedsiębiorstwa obrabiające metal, zawiera tzw. wyposażenie normalne oraz dodatkowe. Normalne – znajdujące się we wszystkich modelach i dodatkowe – w poszczególnych. Do wyposażenia normalnego, umożliwiającego w pełni sprawne działanie maszyny, zalicza się np. redukcyjne tuleje, oświetlenie halogenowe, czteropozycyjny imak, stalowe osłony przewodów, pojemniki na wióry i wszelkie rodzaju zabezpieczenia.

Poza tokarkami, wyróżniamy też inne maszyny do obróbki metalu. Różnią się one os siebie przeznaczeniem, sposobem działania i docelowym efektem, jaki mają uzyskać. Mówimy tu o maszynach do obróbki plastycznej metalu (prasy krawędziowe i hydrauliczne, nożyce gilotynowe, walcarki czy zaginarki), maszynach do obróbki skrawaniem (w tej kategorii znajdują sie tokarki, szlifierki, dłutownice wytaczarki, frezarki oraz specjalistyczne centra obróbcze pionowe) oraz urządzeniach do cięcia blachy i metalu (laserowe i plazmowe).

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.