Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wydarzenia

Święto Wszystkich Świętych

Święto Wszystkich Świętych, obchodzone w naszym kraju pierwszego listopada jest bardzo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Nazwanie go ponadczasowym z pewnością nie będzie przesadą.

 W tym dniu większość z nas odwiedza groby swoich bliskich, po to by ustawić na nich kwiaty, zapalić znicze i poświęcić zmarłym chwilę refleksji. Warto jednak zaznaczyć, że początkowo święto stworzono z myślą o męczennikach, którzy oddając swoje życie w imię wiary zasłużyli na miano świętych.

Współcześnie święto to przybrało zupełnie inny wymiar. Niewielu z nas faktycznie myśli w tym dniu o świętych. Skupiamy się raczej na swoich bliskich zmarłych. Aby odwiedzić ich groby niejednokrotnie podróżujemy na bardzo duże odległości. Święto Wszystkich Świętych w naszym kraju jest dniem wolnym od pracy, dzięki czemu możemy wtedy w całości poświęcić się refleksji i przemyśleniom. To dobry moment by się wyciszyć i nieco zwolnić, co w codziennej bieganinie z pewnością jest nam bardzo potrzebne.

W rzeczywistości święto poświęcone zmarłym odbywa się dzień po Wszystkich Świętych. 2 listopada w polskiej tradycji obchodzi się Zaduszki. To, w którym dniu odwiedzamy cmentarze nie ma większego znaczenia. Ważna jest pamięć o bliskich.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.