Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka

Sposób dobierania nut na pianino

Współcześnie coraz więcej młodych ludzi pragnie rozpocząć naukę gry na jakimś instrumencie. Często pada na pianino, co poniekąd wynika z zauroczenia samym wyglądem klasycznego pianina, ale często wiąże się również z chęcią nauki imponującej momentami gry na dwie ręce.

Niezależnie od motywacji, gdy dziecko pozna już podstawy czytania nut na pianino, niezbędny jest dobry dobór ćwiczeń. Dziecko zazwyczaj ma mniejszy rozstaw palców, co wpływa na zasięg dźwięków oraz zawartość obejmowanej oktawy. Niemniej jednak, często bywa tak, że dzieci doskonale radzą sobie z grą, o ile mają motywację, dobrego nauczyciela i właściwie dobrane ćwiczenia.

Na rozgrzewkę
W sklepach muzycznych oraz w internecie bez większego problemu można kupić najróżniejsze nuty na pianino, które będą doskonale sprawdzać się na wszystkich etapach nauki gry na tym instrumencie. Na pierwszych lekcjach najważniejsze jest wyrobienie niektórych nawyków, jeśli chodzi o samą technikę gry. Z tego powodu wybiera się często ćwiczenia uczące najpierw kojarzenia konkretnych dźwięków z klawiszami, a potem – pracy niezależnej obu rąk. Rozpoczyna się od treningu wspólnego, pozwalającego na symetryczną pracę dłoni i palców na klawiszach. Z czasem, gdy dziecko nieco się już wdroży w same techniki gry, dobrze jest wyćwiczyć każdą dłoń osobno – i jednocześnie trenować czytanie z nut na pianino. Do osiągnięcia biegłości potrzebne są więc rozmaite treningi obu dłoni, które pozwolą w końcu na płynną grę bez żadnych przestojów.

Pierwsze utwory
Gdy wyjdzie się z kręgu melodii, których charakter jest jedynie treningowy, pozostaje ćwiczenie pierwszych znanych utworów. Dobrze, gdy nuty na pianino na tym etapie nie są zbyt skomplikowane, zaś same melodie – znane dziecku. To pozwala na wyrobienie nie tylko słuchu muzycznego, ale również większą satysfakcję z nauczenia się utworu, który jest już powszechnie znany. Co więcej, dziecko podczas takiej gry jest w stanie samodzielnie dokonywać drobnych korekt, jeśli wybierze zły dźwięk. To doskonale wpływa na dalsze zdolności gry.

Zróżnicowane poziomy trudności
Podczas dalszej gry niezbędne jest różnicowanie poziomów trudności. Czasami dziecko będzie miało okazję nauczyć się nowego, trudnego utworu, ale w między czasie powinno trenować po prostu same techniki gry. Niektóre nuty na pianino wydawane w formie specjalnych albumów pozwalają na wykonanie takich ćwiczeń naprzemiennie, stosowanie do poziomu trudności. Jeśli dziecku nie idzie jakiś element utworu, to powinno w takiej sytuacji trenować element techniczny, który poprzedza ten utwór. Taka konstrukcja książek z nutami daje szansę na samodzielną naukę w wolnym czasie.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.