Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka

Skrzypek na dachu

Kolejny film, który bez wątpienia można zaliczyć do grona ponadczasowych to „Skrzypek na dachu”. Ekranizacja popularnego musicalu wciąż budzi ogromne emocje mimo upływu czasu.

 

Tematyka filmu tylko z pozoru jest lekka i przyjemna. W rzeczywistości porusza on szereg zagadnień, które wymagają od widza chwili refleksji i zastanowienia. Ukazuje ważne miejsce, które w ówczesnym świecie zajmowała tradycja. Pokazuje też narodziny komunizmu, który rozwijał się w czasach, w których miała miejsce akcja filmu.

 

Niewiele ekranizacji musicali jest równie udanych jak ta. Najlepszym dowodem na to są kolejne nagrody, które udało się jej zdobyć. Film zdobył aż trzy Oscary – na najtrafniejszą adaptację i bardzo udany dobór ścieżki dźwiękowej, za najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk. Ponadto nominowano go do Oscarów w pięciu kolejnych kategoriach. „Skrzypek na dachu” zdobył też dwa Złote globy i szereg pomniejszych nagród.

 

To bez wątpienia jeden z tych filmów, z którymi powinien bliżej zapoznać się każdy miłośnik kina. To klasyka w najlepszym znaczeniu tego słowa. Choć film został zrealizowany przed ponad 40 laty wciąż cieszy się dużym uznaniem publiczności, również tej z młodszych pokoleń.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.