Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Serwis i konserwacja automatycznej bramy garażowej

Automatyczna brama garażowa to przede wszystkim komfort i wygoda. Nie wyobrażasz sobie, aby nagle automatyka do bramy garażowej przestała działać? Dowiedz się jak najdłużej cieszyć się jej funkcjonalnością.

Istota montażu bramy garażowej

W głównej mierze o tym czy brama garażowa będzie prawidłowo funkcjonować przez długie lata, decyduje poprawnie przeprowadzony montaż. Samodzielny oczywiście jest jak najbardziej możliwy, ale zaleca się skorzystać z usług firmy, zajmującej się montażem automatyki do bram garażowych w Warszawie. Wybór właściwego rozwiązania dla konkretnego garażu jest przede wszystkim uzależniony od dwóch czynników – konstrukcji garażu i prawidłowo wyprofilowanego otworu bramy. Jeżeli do budowy garażu wykorzystano beton, kamień lub cegłę, to elementy bramy garażowej powinny być przymocowane metalowymi kotwami rozporowymi oraz specjalnymi nylonowymi kołkami ze śrubami. Prawidłowe funkcjonowanie bramy zależy od właściwie wyprofilowanego otworu bramy. Nawet najdrobniejsze nierówności i niedociągnięcia mogą negatywnie wpływać na pracę napędu. Najkorzystniejszym wyborem są bramy garażowe segmentowe górne. Składają się z poziomych segmentów połączonych specjalnymi zawiasami, które przy otwieraniu zostają podniesione przez napęd i wciągane pod sufitem. Do tego rodzaju bram garażowych można wykorzystać praktycznie każdy napęd, a jedynym ograniczeniem jest dostępna powierzchnia w garażu przeznaczona do zainstalowania danej automatyki do bramy garażowej.

Jak dbać o bramę garażową?

Brama jest elementem garażu, który nieustannie jest w użyciu, co sprawia, że kilka razy dziennie jest narażona na obciążenia związane z jej otwieraniem i zamykaniem. Dodatkowo czynniki takie jak słońce, mróz lub wiatr również przyczyniają się do jej żywotności. Po zimie należy ją bardzo dokładnie umyć i pozbyć się piachu lub soli. Wszelkie uszczelki bramy garażowej wymagają regularnego nawilżania silikonem. Tego typu konserwacja sprawia, że uszczelki wolniej się zużywają. Gdy brama garażowa jest w użyciu, występuje wiele drgań, które rozluźniają śruby. Należy co jakiś czas kontrolować ich stan i dokręcać części, aby prawidłowo działały. Smarowanie części ruchomych to bardzo istotna czynność, dzięki której możemy przedłużyć pracę drzwi bramy garażowej. Brama zawsze może działać i wyglądać jak nowa. Wystarczy, że będzie utrzymywana w czystości. Nie jest to proces czasochłonny ani nie wymaga dużego nakładu pracy. Należy co jakiś czas upewniać się czy występujące po bokach drzwi prowadnice są czyste. Wszelkie zanieczyszczenia należy od razu usuwać. Umycie bramy garażowej wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, sprawi, że kolor stanie się wyraźniejszy. Czyszczenie automatyki bramy garażowej należy zacząć od otworów wentylacyjnych, znajdujących się w głowicy, które wystarczy potraktować odkurzaczem. Obudowę napędu, po wcześniejszym odłączeniu od zasilania można przetrzeć wilgotną ściereczką. Fotokomórki również domagają się usunięcia pajęczyn i nagromadzonego kurzu. Wydaje się, że to tylko nic nie znacząca warstwa kurzu, jednak gromadzona przez dłuższy czas może unieruchomić napęd bramy garażowej. Czyszczenie i konserwacja to bardzo ważne czynności, których nie wolno odkładać w czasie. Oprócz tego, ważnym krokiem, o którym powinniśmy pamiętać jest kontrola prawidłowego działania zabezpieczeń, np. przeciążeniowych, czy fotokomórki. Ich właściwa praca powinna spowodować zatrzymanie bramy i jej cofnięcie w przypadku napotkania przeszkody. Sprawdzajmy także bramę w stanie rozblokowanym. Jeśli brama przesuwa się płynnie po prowadnicach, a siły włożone w jej otwarcie i zamknięcie są niewielkie, oznacza to, że brama garażowa funkcjonuje prawidłowo. Taka rutynowa kontrola to konieczność, ponieważ tym sposobem dbamy o komfortowe i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Z upływem czasu dochodzi do zużycia poszczególnych elementów wskutek ich częstego użytkowania. W takim wypadku, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dokona wymiany.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.