Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Salon w stylu skandynawskim

Ostatnie lata to wielkie triumfy północnej stylistyki. Fascynacja przestrzenią, skłonność do stosowania naturalnych materiałów tj. drewno i kamień, funkcjonalność, wygoda przedmiotów użytkowych i mebli to najważniejsze z elementów wystroju wnętrz urządzanych z nordycką duszą. Styl skandynawski to doskonałe źródło inspiracji przy urządzaniu salonu we własnym mieszkaniu lub domu. Kierując się zasadami tego stylu możemy być pewni, że wnętrze najważniejszego domowego pomieszczenia nie zostanie zagracone olbrzymią ilością mebli i dodatków. Oczywiście nie oznacza to, że przestanie być wnętrzem przytulnym czy wygodnym w użytkowaniu. Wręcz przeciwnie. Po prostu znajdzie się w nim więcej miejsca do relaksu. Mieszkanie, nawet niewielkie, urośnie w naszych oczach, przynajmniej w wymiarze wizualnym.

Podstawowa rzecz, na jaką zwracamy uwagę urządzając salon w stylu skandynawskim to prostota stosowanych rozwiązań. Odnosi się to zarówno do kwestii związanych z wykończeniem wnętrza, jak i z jego wyposażeniem. Meble i inne przedmioty, które mają znaleźć się w salonie powinny być meblami o prostej konstrukcji, najlepiej nawiązującymi do klasycznych, znanych od wieków wzorów. Styl skandynawski to oszczędne formy, stąd minimalizm w wyposażeniu salonu będzie tu jak najbardziej mile widziany. Rezygnujemy zatem z meblościanek i szaf zajmujących dużą ilość przestrzeni. Ich miejsce mogą zająć niskie szafki, regały lub niewielka komoda ustawiona przy jednej z wolnych ścian. W salonie nie powinno zabraknąć jednak miejsca na stół lub stolik z krzesłami, ewentualnie na wygodną kanapę i telewizor, który możemy podwiesić na ścianie, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Na stronie http://www.dutchhouse.pl/styl-skandynawski znaleźć można wiele ciekawych inspiracji przy wyposażaniu salonu właśnie w stylu skandynawskim.

Druga istotna kwestia przy urządzaniu dużego pokoju w stylu nordyckim to wybór przedmiotów maksymalnie funkcjonalnych. Styl skandynawski to umiłowanie prostych rozwiązań, które mają ułatwić nam życie. Przedmioty pasujące do tego typu stylu powinny być zatem maksymalnie wygodne, pozbawione elementów, które mogą utrudnić nam ich pielęgnacje (sprzątnie) lub codzienne użytkowanie. Meble muszą mieć zatem prostą konstrukcję pozbawioną niepotrzebnych dekorów, powinny być wyposażone w wygodne zamknięcia i charakteryzować się znaczną pojemnością. Prawidłowość ta tyczy się również sof, krzeseł, puf czy foteli. Tego typu przedmioty powinny być stosunkowo lekkie, co ułatwia ich przenoszenie z miejsca na miejsce, w miarę możliwości wyposażone w dodatkowe schowki lub systemy ułatwiając ich szybkie składanie i rozkładanie.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.