Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Różne rodzaje nawierzchni w terenach rekreacyjnych

Boiska, korty, place zabaw i wszelkie inne tereny sportowo-rekreacyjne powinny spełniać szereg wymogów, od których zależnych ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo ich wykorzystania.

Jedną z najważniejszych kwestii w miejscach aktywnej rekreacji jest nawierzchnia. To od niej zależy wygoda poruszania się po danym podłożu. Nawierzchnia ma znaczenie dla dynamiki ruchów, ale też dla zdrowia stawów, ponieważ niektóre materiały wykazują się lepszą amortyzacją. Śmiało można stwierdzić, że prawidłowo wybrana nawierzchnia ma znaczenie dla wyników osiąganych przez sportowców. W dodatku to od materiału pokrywającego podłoże zależy stopień jego śliskości. W związku z tym, należy dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj nawierzchni sprawdzi się w konkretnych miejscach. Pomocy w wyborze powinni udzielać profesjonaliści, znający wady i zalety konkretnych nawierzchni. Zarówno wyborem najwłaściwszego materiału, jak i samym wykonaniem nawierzchni zajmuje się np. firma Solidstet, której ofertę stanowi projektowanie, budowanie i modernizowanie terenów sportowo-rekreacyjnych.

Wśród opcji możliwych do wyboru znajdują się m.in. boiska piłkarskie, które mogą zostać pokryte trawą naturalną lub syntetyczną. Trawa naturalna jest tańsza, ale wymaga większego zakresu prac pielęgnacyjnych i sprawdza się wyłącznie sezonowo. Trawy syntetyczne służą przez cały rok i są wygodniejsze w utrzymaniu, choć stanowią większą, jednorazowa inwestycję. W przypadku boisk wielofunkcyjnych sytuacja jest nieco prostsza, bo niemal zawsze ich nawierzchnię stanowi sztuczne tworzywo. Może to być również trawa syntetyczna, bądź mieszanka żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i komfortowe w całorocznej konserwacji, a ze względu na dobrą amortyzację, jest też bezpieczne dla sportowców. Nawierzchnie poliuretanowe stosowane są nie tylko na boiskach, ale też na placach zabaw, kortach czy bieżniach. Firma Solidstet oferuje nie tylko tworzenie nawierzchni różnego typu, ale też ich konserwację i ewentualną naprawę. Dzięki temu wszystkim miłośnikom sportu i zabawa rekreacyjnych zapewnia najlepsze warunki, dbając o ich zdrowie i wygodę.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.