Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Potrawy których nie może zabraknąć na świątecznym stole

Mamy grudzień, pomimo tego, że zima nie rozpieszcza nas śniegiem i ujemnymi temperaturami, świąteczny klimat już na dobre zagościł w naszych domach, galeriach i na ulicach. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który spędzamy z bliskimi przy wigilijnym stole pełnym pyszności i tradycyjnych specjałów. Dziś podpowiemy, czego nie może zabraknąć w świątecznym menu i bez jakich dań święta nigdy nie będą takie same.

Pierogi z kapustą i grzybami

Zdecydowany faworyt do miana najpopularniejszego dania wigilijnego to oczywiście pierogi. Chociaż podawane w różnych wariantach (z mięsem, owocami czy nawet szpinakiem) to pierogi z kapustą i grzybami najczęściej znajdują miejsce na naszym wigilijnym stole. Magią pierogów nie jest jednak tylko (i aż) cudowny smak i aromat, lecz sam proces przygotowania. Prawdopodobnie każdy z nas był goniony w dzieciństwie do kuchni, aby wspólnie z rodzicami i dziadkami lepić te małe cudeńka. Takie kuchenne historie zostają w naszej pamięci na długie lata, stanowiąc wspaniałe świąteczne wspomnienie.

Barszcz z uszkami

Kolejnym ze świątecznych hitów, bez którego ciężko wyobrazić sobie wigilijną kolację jest barszcz z uszkami. Intensywny smak barszczu w delikatnym połączeniu z subtelnym smakiem uszek to świąteczny klasyk, goszczący na naszym stole nie tylko od święta. Samo przygotowanie barszczu wydaje się wręcz banalne, ale każdy kto chociaż raz podjął się jego przygotowania, wie, że to tylko pozory, a doskonały barszcz o pełnej barwie i intensywnym aromacie, wymaga sporej wprawy i umiejętności.

Szynka gotowana

Szynka gotowana to klasyk świąteczny, przygotowywany często według starych rodzinnych przepisów. Prawdziwą zaletą szynki gotowanej jest to, że można ją przygotować w dosłownie 15 minut. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, co sprawia, że szynka gotowana jest uważana za potrawę trudną. Warto się skonfrontować z tym mitem i spróbować przygotować ją na własną rękę, gdyż jest to zdecydowanie danie godne świątecznego stołu.

Kapusta z grochem

Danie uwielbiane przez dziadków i rodziców, które często jednak nie trafia w gusta młodszego pokolenia. Kapusta z grochem to solidna porcja kalorii w pysznej apetycznej formie. Każdy wielbiciel tego dania potwierdzi, że jest to potrawa, która praktycznie się nie nudzi, chociaż rzadko kiedy przygotowuje się je poza okresem świątecznym. Niezwykle prosta w przygotowaniu i jeszcze banalniejsza w podaniu. Dużym plusem jest to, że kapustę z grochem możemy zamrozić bez utraty intensywnego smaku.

Artykuł zainspirowany został szynką gotowaną dostępną w sklepie http://zdziadapradziada.pl/pol_m_Wedliny_Szynka-gotowana-178.html

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.