Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Myśli i idee

Ponadczasowy szacunek dla starszych

Nie da się ukryć, że na przestrzeni lat podejście ludzi do wielu kwestii się zmienia. Są jednak i takie idee, które powinny pozostać ponadczasowe. To koncepcje, które nie tracą na znaczeniu mimo upływu lat. Jedną z najważniejszych z nich jest chociażby szacunek dla starszych.

Dla większości z nas jest to oczywiste. Szanujemy swoich rodziców i dziadków. Doceniamy trud, który włożyli w nasze wychowanie i zapewnienie nam wygodnego życia. Rodzice starają się wpajać swoim dzieciom ten szacunek od najmłodszych lat, jednak zwykle przychodzi to z wiekiem. Młodzi ludzie często buntują się przeciw tym ideom, ale w miarę dojrzewania uczą się to doceniać.

old-photo-1154981-mZdarza się jednak, że szacunek do starszych nie przychodzi nam tak łatwo i naturalnie. Nie da się ukryć, że sam dojrzały wiek nie czyni człowieka godnym szacunku. Jeśli jego zachowanie wobec innych pozostawia wiele do życzenia, trudno się spodziewać, że będą oni darzyli go szacunkiem.

Chociaż jest to dość dyskusyjna kwestia, trudno zaprzeczyć temu, że na szacunek trzeba zasłużyć. Owszem, na starsze osoby patrzymy przez nieco inny pryzmat, są jednak pewne ogólne normy, których i one powinny przestrzegać. Szanujmy siebie nawzajem – to proste przesłanie powinno nam przyświecać w życiu bez względu na wiek.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.