Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wynalazki i odkrycia

Ponadczasowe wynalazki – pismo

hieroglify

Posługując się pismem na co dzień, nawet nie zastanawiamy się, jak wyglądałby świat bez niego. Nic dziwnego, historia pisma sięga ponad 4 tys. lat przed naszą erą.

 

Wtedy to wynaleziono pismo piktograficzne, a więc oparte na rysunkach, z których każdy miał konkretne znaczenie. Rysunki były proste, łatwe do zrozumienia, jednak mimo wszystko nie dawały możliwości przekazywania wszystkich informacji.

 

hieroglifyNieco bardziej zaawansowany wynalazek to pismo hieroglificzne. Hieroglify powstały w III w.p.n.e w starożytnym Egipcie. Często uznaje się je za poszerzenie i rozwinięcie piktogramów.

 

Kolejny ważny etap w historii pisma to pojawienie się pisma hieratycznego. W dalszym ciągu dbano o jego prostotę, tak by pismo było dostępne i zrozumiałe dla jak najszerszego grona odbiorców.

 

Przełomem w historii pisma było wynalezienie pisma fonetycznego, do którego zalicza się między innymi stosowany współcześnie alfabet. Alfabet składa się z głosek i sylab, które odzwierciedlają konkretne dźwięki. W ten sposób dotarliśmy do etapu, w którym przy wykorzystaniu pisma można przekazać dosłownie każdą informację. Z czasem w poszczególnych krajach wykształciły się różne alfabety, dostosowane do wymowy słów w konkretnych regionach.