Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Ponadczasowe budynki – Empire State Building

Niektóre budynki są doskonale znane większości z nas, bez względu na miejsce zamieszkania i zainteresowania. Nawet obudzeni w środku nocy jesteśmy w stanie przytoczyć ich nazwę, a nawet kilka faktów z ich historii. Do takich powszechnie znanych budynków należy niewątpliwie Empire State Building.

 

Ten niezwykły wieżowiec to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowym Jorku. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1931 r., kiedy to prezydent Hoover zapalił wszystkie światła na budynku.

 

Budynek liczy sobie aż 381 m. Do momentu wybudowania wież World Trade Center był to najwyższy budynek w mieście. Po ataku terrorystycznym, w którym je zburzono znów odzyskał to miano. Empire State Building jest też drugim pod względem wielkości budynkiem w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Budynek jest zaprojektowany w stylu art-deco. Początkowo służył jako lądowisko dla Zeppelinów. Zasilanie budynku w prąd, łącznie z jego charakterystycznym oświetleniem, każdego roku pochłania około 40 milionów kilowatogodzin prądu.

 

Ciekawostką jest fakt, że nazwa Empire State Building wywodzi się od przydomka Nowego Jorku. Bardzo często określa się go bowiem jako Empire State.

 

Popularność Empire State Building wśród turystów wynika nie tylko z niebanalnej formy architektonicznej budynku. Na uwagę zasługuje także przepiękna panorama miasta, która się z niego rozciąga.