Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Książki

Ponadczasowa powieść -„Mistrz i Małgorzata”

Miłośnicy literatury często mają problem ze wskazaniem swojej ulubionej książki. Wśród wielu tytułów, które są wymieniane w odpowiedzi na to pytanie, są takie, które powtarzają się szczególnie często. Należy do nich chociażby „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Co ważne, do swoich ulubionych książek zaliczają ją ludzie w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, co najlepiej świadczy o jej ponadczasowości.

„Mistrz i Małgorzata” to powieść opisująca wizytę szatana w dawnym Związku Radzieckim. Równocześnie rozwija się tytułowy wątek dotyczący miłości pisarza zwanego Mistrzem do Małgorzaty. W powieści pojawia się także motyw spotkania Joszuego, czyli Jezusa z Piłatem. Tak złożona konstrukcja to jeden z powodów, dla których powieść „Mistrz i Małgorzata” uważana jest za arcydzieło literatury międzynarodowej o ponadczasowej wymowie.

Co ciekawe, sam autor nie miał równie dobrego zdania o tej powieści. Nieustannie nanosił poprawki, przeprowadzał redakcje i tworzył nowe wersje, a mimo tego ostateczny efekt wciąż nie spełniał jego oczekiwań. Jeszcze w momencie śmierci nie był w pełni zadowolony ze swojego dzieła.

Docenili je za to czytelnicy i inni twórcy. Wielu pisarzy i poetów umieszczało w swoich dziełach nawiązania do powieści Bułhakowa. Nie brakowało też nowych interpretacji tego dzieła.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.