Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka

Ponadczasowa muzyka zespołu Dżem

Dżem to bez wątpienia jeden z najbardziej ponadczasowych polskich zespołów. Jego piosenki znają nie tylko dorośli. Młodsze pokolenie także potrafi zaśpiewać je w pamięci. Mimo tragicznej śmierci głównego wokalisty, koncerty zespołu wciąż się odbywają i wciąż przyciągają tłumy.

 

Zespół powstał w 1973 r. z inicjatywy braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. W tym samym roku do zespołu dołączył charyzmatyczny wokalista Rysiek Riedel. Początkowo zespół grał amatorsko, występując przede wszystkim na różnego rodzaju festiwalach muzycznych. W 1985 r. wydał pierwszą płytę zatytułowaną Cegła, która okazała się wielkim przebojem.

 

Niestety już w tym czasie Riedel miał problemy z narkotykami. Stopniowo pogrążał się w nałogu, jednocześnie oddalając się od zespołu. W latach 1986-87 zamiast niego z zespołem koncertował Nalepa. Nie był to jednak koniec współpracy Riedla z zespołem Dżem. W 1991 r. wspólnie wydali płytę, na której znajduje się kilka najsłynniejszych piosenek zespołu, między innymi List do M. i Sen o Victorii. 30 lipca 1995 r. Riedel zmarł, kończąc tym samym pewną epokę w historii zespołu.

 

Obecnie zespół wciąż występuje, chociaż jego skład wielokrotnie się zmieniał. Powstają nowe piosenki, jednak zdecydowanie największą popularnością wciąż cieszą się te z początkowego okresu działalności zespołu, co stanowi najlepszy dowód na ich ponadczasowość.