Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Dla dzieci

Polacy na rowerach

Rower stał się realną konkurencją dla środka transportu, jakim jest samochód, motocykl czy nawet skuter. Dzięki niemu można stosunkowo szybko, przynajmniej w warunkach miejskich, gdzie na ulicach często kierowcy aut stoją w korkach, przemieszczać się na dowolnym dystansie. Jest ekonomicznym i ekologicznym sposobem dotarcia do wyznaczonego miejsca. Coraz więcej z nas przekonuje się do tego sposobu przemieszczania.

Ponad połowa Polaków na rowerach

Badanie Europ Assistance Polska wskazuje, że w sezonie rowerowym aż 56 proc. polskich cyklistów jeździ na rowerze regularnie, nawet kilka razy w tygodniu. Co piąty cyklista wsiada na rower codziennie – większość (87 proc.) po to, aby po prostu poczuć przyjemność z jazdy. Co 4 rowerzysta jeździ rowerem do pracy lub do szkoły, a 28 proc. wykorzystuje jednoślad w celu wyjazdu do sklepu po zakupy.

Jakie rowery wybieramy?

Powołując się na to samo badanie, należy powiedzieć, że 55 proc. użytkowników rowerów w Polsce posiada rowery górskie, a o jeden punkt procentowy mniej – rowery miejskie damskie lub męskie, dostępne np. w sklepie PM Bike. Tylko 11 proc. to użytkownicy rowerów trekkingowych, a 8 proc. kolarzówek.

Kupujemy rowery w sklepach stacjonarnych, albo w sklepach online. Internetowy sklep rowerowy PM Bike przygotował dla klientów szeroki wybór różnego rodzaju rowerów dla każdego. Polskie rodziny masowo zaopatrują się w rowery i jeżdżą razem na wycieczki – miejskie i podmiejskie. Ogólnopolskie Badanie Rowerowe pokazuje, że w większości polskich gospodarstw domowych znajdują się dwa lub trzy rowery.

Polacy wolą jeździć z rodziną lub z przyjaciółmi, niż przemierzać drogi rowerem samotnie. Niemalże połowa badanych mówi, że w trakcie jazdy zwykle towarzyszy im ktoś z rodziny, a 35 proc. chętnie jeździ ze znajomymi. Około 29 proc. cyklistów na wycieczki rowerowe zabiera swoje dzieci. Samotne przejażdżki rowerem wybiera co 4. rowerzysta i najczęściej są to osoby starsze.

Jeśli rodzic jedzie na wycieczkę rowerową z małym dzieckiem, to jego pociecha albo porusza się na własnym rowerze (56 proc. przypadków), albo też dziecko umieszczane jest w foteliku rowerowym. To najczęstsza opcja wyboru. Zaledwie 4 proc. respondentów, którzy na rower wybierają się z dzieckiem, dołącza do swojego jednośladu specjalne przyczepki do przewożenia małych dzieci.

Kultura jazdy na rowerze cały czas rozwija się w Polsce i ewoluuje, dzięki czemu kierujemy się w stronę aktywnych form spędzania chwil z rodziną i przyjaciółmi.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.