Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Postęp: marketing i reklama

Podstawowe usługi ogrodnicze wykonywane wiosną – poradnik ogrodnika

Piękny i zadbany ogród to wspaniała sceneria do relaksu. Czekamy niecierpliwie na nadejście wiosny, żeby wystawić meble ogrodowe i cieszyć się słońcem, zielenią i barwnymi kwiatami. Ogród wymaga troski. Jak ma o niego zadbać ktoś, kto nie ma czasu, umiejętności albo odpowiednich narzędzi? Można skorzystać z profesjonalnych firm świadczących usługi ogrodnicze. O czym należy pamiętać wiosną w ogrodzie?

Trawnik

Gatunki traw gazonowych mają tendencję do rozrastania się na boki i tworzenia zwartej darni. Trawnik, który ma więcej niż dwa lata, jest już tak zagęszczony, że wymaga regularnej wertykulacji. Idealną porą jest przełom marca i kwietnia, kolejną wertykulację robimy po pierwszym koszeniu. Zabieg polega na pionowym cięciu darni i usunięciu obumarłych liści, które wplatają się w darń, blokując dopływ powietrza do gleby i utrudniając wnikanie wody z nawozami. Głęboka wertykulacja poprawia miękkość trawnika. Po wertykulacji można przystąpić do piaskowania i nawożenia. Jeśli koło domu jeszcze nie ma trawnika, można kupić gotowy, układany z rolki. Przedtem warto położyć specjalną siatkę zabezpieczającą przed kretami. Nie wyrządza im krzywdy, ale skutecznie uniemożliwia budowanie kopców.

Drzewa i krzewy

Wiosna to także pora pielęgnacyjnego cięcia i formowania niektórych drzew i krzewów ozdobnych. Ma to na celu ich odmłodzenie, przerzedzenie, nadanie odpowiedniego kształtu lub stymulowanie obfitego kwitnienia. Odpowiednia pora przycinania zależy od gatunku. Cięcia pielęgnacyjne polegające na usuwaniu pędów chorych, uschniętych, przemarzniętych lub krzyżujących się wykonujemy w większości przypadków wiosną, zanim liście utrudnią nam widoczność. Gatunki krzewów ozdobnych kwitnących na tegorocznych pędach przycina się wczesną wiosną, nisko nad ziemią, żeby wypuściły mocne pędy kwiatowe. Wiosną przycinamy także rośliny zimozielone, nadające się do formowania. Bardzo ważne jest prawidłowe cięcie żywopłotów, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Lepiej zlecić to specjalistom z firmy ogrodniczej Ponadczasowe Ogrody. Ich ofertę i cennik sprawdzisz pod linkiem – usługi ogrodnicze Kraków.

Systemy nawadniania i zraszania

Świeży wygląd trawnika i rabat kwiatowych w czasie upalnego lata zapewni tylko właściwe ich podlewanie. Jest to czynność czasochłonna i żmudna, dlatego można rozważyć instalację w ogródku systemu nawadniania i zraszania. Pozwoli na regularne i racjonalne zaopatrzenie roślin ogrodowych w wodę. Dłuższy wakacyjny wyjazd może sprawić, że trawa i część roślin będzie poważnie zasuszona. Nowoczesne automatyczne systemy nawadniające mogą zadbać o rośliny bez naszego udziału lub za pomocą specjalnej aplikacji.

Oczka wodne i ogródki skalne

Woda i kamienie są znakomitym urozmaiceniem wyglądu każdego ogrodu. Założenie oczka wodnego lub ogródka skalnego wiąże się przeważnie z pewnymi pracami ziemnymi. Wiosna to doskonały czas, by o tym pomyśleć. Naruszona struktura gruntu powinna mieć czas ustabilizować się przed nadejściem przymrozków. W przeciwnym razie zamróz spowoduje deformacje tej części naszego ogrodu. Rośliny bagienne i wodne sadzone przy oczkach wodnych oraz rośliny kserotermiczne muraw skalniaków mają specyficzne wymagania środowiskowe, o których trzeba pamiętać, żeby nasz ogród nie stracił szybko na wyglądzie.

Renowacja ogrodu

Zaniedbany ogród może zachęcać do jego renowacji. Niekiedy wystarczy wprowadzić drobny akcent dekoracyjny w postaci dużego głazu, ławeczki, fontanny albo kamiennej rzeźby. Na wiosnę wprowadzić do ogrodu nowe drzewa i krzewy ozdobne. Trzeba pamiętać o tym, że sadzonki kupione w sklepie ogrodniczym rozrosnąć się do rozmiarów przekraczających nasze wyobrażenia. Niektórzy wolą kupować drzewa i krzewy trochę odchowane, żeby cieszyć się ich okazałym wyglądem i nie ryzykować tego, że roślina nie przetrwa pierwszej zimy. Konieczna jest wtedy usługa specjalistycznego transportu i sadzenia drzewa. Można zdecydować się na powierzenie aranżacji całego ogrodu firmom wyspecjalizowanym w architekturze krajobrazu i projektowaniu ogrodów. Piękny i zadbany ogród można wtedy mieć już od razu.

Efektowny wygląd ogrodu jest sumą wkładu pracy i doświadczenia. Wiedząc, że nie mamy jednego lub drugiego, lepiej skorzystać z wyspecjalizowanych usług, żeby nie czuć frustracji z powodu zmarnowanych środków finansowych i czasu.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.