Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Pantomogram – czym jest oraz do czego służy?

Osoby, które często bywają u lekarza ortodonty lub też posiadają poważniejsze schorzenia związane z uzębieniem powinny doskonale orientować się czym jest aparat pantomograficzny. Jednak dla wszystkich osób, które po raz pierwszy zetknęły się z takim pojęciem i wyrażają ciekawość poznania specjalistycznego sprzętu ortodontycznego zapraszamy do przeczytania paru słów, które znajdują się w poniższym wpisie.

Czym jest pantomogram?

Jest to urządzenie, które bardzo przydaje się do wykrywania oraz stawiania diagnoz przez ortodontę. Aparaty pantomograficzne są to specjalne aparaty, które mieszczą się zazwyczaj w specjalnych pracowniach, gdzie obsługiwać go mogą jedynie wyspecjalizowane w nim osoby. Aparat ten ma za zadanie wykonać zdjęcie rentgenowskie całej szczęki i żuchwy wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Wykonanie zdjęcia są bardzo często zlecane przez stomatologów, którzy mają do czynienia z poważniejszymi przypadkami. Oczywiście wykonanie zdjęcia służy do ustalenia bólu oraz innych dolegliwości, z którymi mierzą się chorzy pacjenci.

Do czego służy?

Jak już wspomnieliśmy aparat pantomograficzny jest narzędziem, który służy do wykonania zdjęć rentgenowskich zleconych najczęściej przez lekarza dentystę. Jednak nie tylko stomatolog zaleca wykonanie tego typu zdjęcia. Przez wykonywaniem zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną, aby wykluczyć jednocześnie inne ogniska zapalne, które byłyby zagrożeniem podczas wykonania ustalonego zabiegu. W tym przypadku podczas planowanego zabiegu na zaćmę, lekarz okulista również może wykorzystać zdjęcie rentgenowskie żuchwy do wyeliminowania zbędnych komplikacji , które mogą przeszkodzić w wykonaniu operacji. Aparat dzięki powiększonemu obrazowi struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych może dokładnie przedstawić stan przyzębia, a także określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Pantomogram może również służyć do określenia stopnia mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania.

Komu poleca się wykonanie zdjęcia pantomogramem?

Wszystkie osoby, które mierzą się z głęboką próchnicą oraz silnymi ubytkami w uzębieniu często są kierowane do wykonania zdjęcia rentgenowskiego żuchwy. W ten sposób lekarz nawet w skrajnych przypadkach oraz podczas skomplikowanego leczenia zębów może ustalić dokładną diagnozę oraz rozpocząć nowe leczenie. Poza tym wszystkie osoby, które planują mieć założone implanty zębów również są kierowane do wykonania zdjęcia, które umożliwi na dokładne policzenie zębów oraz miejsca, na umieszczenie specjalnego implantu.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.