Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Książki

Pan Tadeusz – dzieło ponadczasowe

Twórczość Adama Mickiewicza nie bez przyczyny uznawana jest za jedno z największych dokonań polskiej literatury. Jego dzieła zaliczane są do klasyki. Każdy Polak powinien zaznajomić się przynajmniej z tymi najbardziej znanymi, takimi jak „Pan Tadeusz”.

 

„Pan Tadeusz” zachwyca i formą i treścią. Jest pisany trzynastozgłoskowcem. Pojawiają się w nim wymyślne figury i zabiegi stylistyczne, stanowiące najlepsze potwierdzenie talentu naszego wieszcza narodowego.

 

„Pan Tadeusz” to epopeja narodowa. Porusza tematy, które nie tracą na aktualności mimo upływu lat. Opisane wydarzenia rozgrywają się w czasach wojen napoleońskich. Wątek walki o niepodległość jest bez wątpienia najważniejszy w całym poemacie, jednak wątki dodatkowe, takie jak chociażby miłość Zosi i Tadeusza nadają całemu utworowi sielskiego charakteru. Dzięki takim wtrętom poemat czyta się bardzo przyjemnie.

 

Niestety, w naszym kraju zainteresowanie tego rodzaju literaturą wciąż nie jest zbyt duże. „Pan Tadeusz” znajduje się obecnie na liście lektur obowiązkowych w liceach, dzięki czemu choć część polskiego społeczeństwa się z nim zapozna. Licealiści czytają jednak wyłącznie we fragmentach, tylko ci najbardziej zainteresowani decydują się na to, by zapoznać się z całością dzieła.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.