Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Odkurzacz – urządzenie ponadczasowe

Kiedy przychodzi czas na sprzątanie domu, czy mieszkania, większość z nas bez większego zastanowienia w pierwszej kolejności sięga po odkurzacz. To sprytne urządzenie pozwala nam bardzo szybko oczyścić powierzchnię podłóg z kurzu i brudu. Trudno wyobrazić sobie cotygodniowe sprzątanie bez niego, warto więc nieco przybliżyć sobie jego historię.

656146_cleaningPrzyjmuje się, że pierwszy model odkurzacza powstał w 1895 r. Nie był zasilany elektrycznie, ale ręcznie, mimo tego sprawdzał się doskonale przy usuwaniu kurzu. Pierwszy odkurzacz elektryczny powstał 6 lat później. W 1901 r. zbudował go Hubert Booth. Doszedł on do wniosku, że odkurzacz zamiast zdmuchiwać kurz z powierzchni mebli, powinien zasysać go do wewnątrz, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się go po pomieszczeniu. Nie wszystkie pomysły Bootha były równie praktyczne. Zaprojektował on również duże odkurzacze przewoźne, wyposażone w długie rury i ciągnięte przez konie. W razie potrzeby mogły być dowożone do domu klienta, nie zdobyły sobie jednak większej popularności.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że odkurzacze już zawsze będą gościć w naszych domach. Oczywiście wraz z postępem technologii prawdopodobnie będzie zmieniała się ich forma. Już teraz oprócz klasycznych odkurzaczy do naszej dyspozycji są odkurzacze bezworkowe, czy samobieżne. Ich funkcja pozostaje jednak niezmienna, mimo upływu czasu.

1 Comment

  1. Comment by post author

    szukacz

    Chyba, że ktoś wynajdzie miniaturowe robociki, które same będą biegać po dywanie i wcinać śmieci:) Wtedy odkurzacza znikną, ale w najbliższych kilkudziesięciu latach możemy się nie obawiać zniknięcia ani odkurzaczy, ani innych klasycznych domowych sprzetów jak lodówki, czy zmywarki.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.