Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wydarzenia

Noc muzeów 2017

Noc Muzeów to obchodzona w całej Europie akcja promowania sztuki. Wypada raz w roku i polega na zniesieniu opłat za nocny wstęp do wybranych muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych. Otwartych jest też wiele zamków, fortów i innych obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym. Dzięki temu umożliwia się ich zwiedzenie osobom, których na co dzień nie stać na bilet wstępu, ale przede wszystkim, w wyjątkowy sposób zwraca się uwagę na ich istnienie, co stanowi świetną reklamę trafiającą do różnych grup odbiorców.

Pierwsza edycja Nocy Muzeów odbyła się w 1997r. w Berlinie. Jej duże powodzenie zachęciło inne kraje do organizacji podobnych imprez. Obecnie impreza odbywa się w ponad 120 europejskich miastach. Na ziemiach polskich tradycję zainaugurowało Muzeum Narodowe w Poznaniu, które na jedną noc otworzyło swoje drzwi w 2003r. Rok później zdecydował się na to również Kraków. Za przygotowanie całego wydarzenia odpowiadają władze samorządowe.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce oficjalnie wypadnie w dniach 21-22 maja, jednak nie w każdym mieście odbędzie się w jednakowym czasie. W Krakowie wolny wstęp do muzeów i innych jednostek kulturalnych zapowiedziano już na noc z 19 na 20 maja. Bezpłatny wstęp będzie możliwy do każdego muzeum, jakie funkcjonuje w mieście. Otwartych będzie też wiele innych instytucji kulturalnych. W nocy z 20 na 21 maja za darmo wpuszczać będą natomiast placówki znajdujące się w Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Warszawie i na Śląsku. W ich przypadku dostępne będą wszystkie muzea oraz znaczna część pozostałych instytucji kulturalnych.

Część miast zdecydowała się natomiast na przeniesienie wydarzenia na kolejny tydzień, tj. 27-28 maja. Szczegółowe informacje na temat terminów, godzin otwarcia oraz wykazu miejsc, które będą dostępne dla zwiedzających, najlepiej jest pobierać z Facebooka, z wydarzeń znajdujących się na oficjalnych profilach Nocy Muzeów organizowanych przez konkretne miasta.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.