Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Nagrobki kiedyś i dziś

Śmierć nieodzownie łączy się z poczuciem bólu i straty, zwłaszcza jeśli dotyczy ludzi szczególnie bliskich i mocno z nami związanych. Z pomocą w trudnych chwilach przychodzą pamiątki, ożywiające wspomnienia o osobach, które odeszły. Naturalną koleją rzeczy staje się więc chęć upamiętnienia tych, na którym nam zależało. Jednym ze sposobów wyrażenia naszej pamięci mogą stać się nagrobki.

Formy, w których oznaczano miejsca pochówku zmieniały się na przestrzeni lat. Każdy z nas może z łatwością przywołać obraz monumentalnych piramid, budowanych w starożytnym Egipcie: z pewnością charakteryzowały się one wielkim rozmachem. Co więcej, jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie jest Tadż Mahal – mauzoleum wzniesione w Indiach, będące wyrazem miłości muzułmańskiego władcy do swojej przedwcześnie zmarłej żony. Przez wieki innymi, mniej spektakularnymi metodami grzebania zmarłych, były grobowce, sarkofagi czy też płyty umieszczane na ścianach lub posadzkach świątyń. Wszystkie te sposoby miały na celu sprawić, że pamięć o bliskich będzie wciąż żywa.

Współcześnie niewielu z nas może pozwolić sobie na taj efektowne formy uczczenia zmarłych. Najpopularniejszym sposobem dla większości ludzi jest po prostu zadbanie o odpowiedni nagrobek dla bliskich. Z pomocą przychodzą więc usługi kamieniarskie.

Obecnie na cmentarzach dominują skromniejsze niż w poprzednich stuleciach nagrobki, mające kształt płyt czy pomników. Mogą być one wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych, jednak najlepszymi walorami estetycznymi oraz najwyższą trwałością charakteryzują się te wykonane z naturalnych kamieni, głównie granitu, rzadziej marmuru.

Jak wiadomo, granit granitowi nierówny. Różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Skała ta, w zależności od miejscowej mineralogii, może przybierać kolory od białego przez różowy czy błękitny do czarnego. Na cenę, jaką płaci się za wykonanie granitowego nagrobka, duży wpływ ma także kraj pochodzenia granitu oraz etapy jego formowania. Przedsiębiorcy świadczący usługi kamieniarskie oferują zwykle mnóstwo wzorów i projektów, tak aby zaspokoić różnorodne oczekiwania klientów. W niektórych przypadkach możliwe jest także samodzielne zaprojektowanie płyty grobowej. Wybór odpowiedniej formy jest jednak w dużej mierze uzależniony od zasobności naszego portfela.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.