Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Na co uważać przy zakupie kozaków?

Co zimę pojawia się ten sam problem: jakie buty kupić, aby dobrze znosiły śnieg, mróz i sypanie solą po ulicach, a jednocześnie były ciepłe, wygodne i świetnie się prezentowały? Sprawa nie jest prosta, dlatego też wiele kobiet zaczyna szukać kozaków albo jeszcze przed sezonem, albo na wiosnę, kiedy wyprzedaje się ostatnie kolekcje. Trzeba być jednak uważnym podczas tych zakupów i zawsze decydować się na takie buty, które spełniają pewne wymagania.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że kozaki to buty o wysokiej cholewce. Cholewka ta może sięgać do połowy łydki aż do przestrzeni pod kolanem, czyli obejmować całą łydkę. Rzadziej zdarzają się kozaki jeszcze wyższe, czyli obejmujące również kolano – nie kojarzą się one zbyt dobrze, ale co gorsza, mogą być niewygodne podczas szybkiego marszu czy dłuższego siedzenia albo kierowania samochodem, zwłaszcza gdy cholewka jest sztywna. Dodatkowo, w butach zimowych istotny jest materiał wewnętrzny. Im cieplejsze jest obicie wewnątrz buta, tym bardziej można liczyć na to, że przy mrozie nie będą marzły nam palce, co szczególnie liczy się dla kobiet, które muszą co jakiś czas chodzić w rajstopach. Ciepłe kozaki są w środku podbite „misiem”, czyli specjalnym grzejącym futerkiem, albo przynajmniej mają cieplejszą warstwę materiału, która chroni przed śniegiem osadzającym się na zewnątrz buta.

Istotne jest również to, z jakiego materiału wykonano buty. Najbardziej praktyczne, a zarazem najbardziej wytrzymałe zdecydowanie pozostają kozaki ze skóry naturalnej – przy odpowiedniej pielęgnacji można bez żadnych problemów przechodzić w nich kilka kolejnych sezonów. Nieco mniej wytrzymała jest skóra ekologiczna, którą również jednak można sobie chwalić, zwłaszcza gdy ceni się trwałość w połączeniu z niższą ceną za parę butów. W przypadku kozaków zamszowych trzeba uważać, ponieważ wierzchnia warstwa często wygląda nieestetycznie po namoknięciu, które w razie opadów śniegów jest nie od ominięcia. Co więcej, z zamszu trudniej czyści się plamy po błocie pośniegowym zmieszanym z solą.

Oczywiście, ostatnią kwestią pozostaje wygląd butów. Kozaki w sklepie cozabuty.pl dostępne są nie tylko w różnych kolorach, które można dopasować np. do płaszcza zimowego, ale również mają różną wysokość obcasów. Niektóre kobiety na zimę cenią sobie buty na niskim obcasie, w których czują się pewniej na śliskich nawierzchniach – inne bez względu na pogodę zakładają szpilki. Buty mogą również różnić się rodzajem zapięcia, choć przy wysokiej cholewce jest to długi zamek albo sznurowanie z przodu buta.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.