Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Motywowanie pracowników – jak to skutecznie robić?

Sukces firmy zależy od wielu czynników, a czasem nawet od szczęścia. Wielką rolę – być może nawet największą – odgrywa jednak w powodzeniu przedsiębiorstwa czynnik ludzki, czyli zaangażowanie i skuteczność pracowników. Niektórzy z nich niestety średnio nadają się na swoje stanowisko i lepiej sprawdziliby się na innym – są jednak i tacy, którzy są dobrzy w tym co robią, ale brakuje im motywacji. Zmotywowanie ich do osiągania kolejnych celów leży więc w interesie firmy! Jak to skutecznie zrobić?

Kilka słów o branży HR

HR to skrót od „human resources”, czyli dosłownie „zasoby ludzkie”. Pojęcie to samo w sobie może mieć dwojakie znaczenie, jednak w biznesie rozumiane jest jako zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli przeprowadzanie procesu rekrutacji odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska, szkolenie kolejnych osób, ich motywowanie do dalszej, wytężonej pracy i zdobywania kolejnych celów, jak też czasem zwalnianie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to więc w szerszym znaczeniu polityka personalna, którą jakaś osoba lub też dział zajmujący się zasobami ludzkimi prowadzi w danej firmie.

Warto wiedzieć, że choć w małych firmach takie rzeczy zwykle robi po prostu właściciel, warto współpracować z firmą, która posiada w podobnej branży doświadczenie. Podobnie jak w przypadku księgowości, tak i w HR od skuteczności zależy często być albo nie być przedsiębiorstwa. Dlatego nie można pozostawiać tych spraw przypadkowi, lecz działać w oparciu o pewne zasady, ustalone standardy i nowoczesne rozwiązania. Kto pragnie skorzystać z porad profesjonalistów, powinien na przykład zgłosić się do firmy WNCL, do której kontakt odnajdzie z łatwością w przestrzeni internetowej.

Jak motywować innych?

Na czym polegają techniki motywacji? Od czego zacząć, jeśli musimy się o to postarać sami? Motywacja pracowników zależy od wielu czynników – między innymi poczucia przynależności do firmy, grupy, możliwości samorealizacji, a także benefitów, jakie się wiążą z daną pracą. Warto dbać o swojego pracownika, by nie odszedł do konkurencji, na przykład wysyłając go na dodatkowe kursy doszkalające, organizując wspólne bankiety dla wszystkich działów, od czasu do czasu dając premie, prezenty świąteczne, albo takie zalety jak darmowa opieka medyczna. Wszystko to sprawia, że pracownik jest zaangażowany w pracę, bo nie chce jej stracić.

Wiele zależy też od dobrej atmosfery w firmie, o którą trzeba nieustannie dbać. Warto wydzielić pomieszczenie rekreacyjne – jest to teraz coraz powszechniejsze – gdzie pracownik będzie mógł w spokoju zrelaksować się w czasie przerwy, by naładować akumulatory do dalszej pracy. Można tam ustawić fotel z książkami, rower stacjonarny itp. Najważniejsza dla budowania pozytywnej atmosfery jest jednak odpowiednia, szczera komunikacja w miejscu pracy – również z przełożonymi.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.