Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Kreatyna budulcem dla sportowca

odżywki

Od ponad 20 lat sportowcy wspomagają swój trening i jadłospis substancją o nazwie kreatyna. Jest to składnik, który ma przyczynić się do ich sukcesu. Według tego, co zostało dowiedzione kreatyna wpływa na budowę masy mięśniowej, a w rezultacie na atletyczną sylwetkę i poprawia efekty w wykonywanym treningu.

Głównym skutkiem ubocznym stosowania kreatyny jest przyrost masy mięśniowej. Kulturyści nie będą narzekać, jednak są tacy sportowcy, u których masa mięśniowa jest ważna, ale również przeszkadza. Mają tak biegacze, zwłaszcza długodystansowi. Ich dieta ma za zadanie utrzymanie określonej masy ciała, która pozwoli im lekko i szybko biec. Kreatyna ma wspomóc ich trening, dlatego dla nich zalecana dawka jest trzy razy mniejsza niż ta możliwa do spożycia w ciągu całego dnia. Zaleca się, aby sportowcy, którzy zażywają kreatynę lub monohydrat kreatyny spożywali ten suplement diety razem z dużą ilością węglowodanów, np. popijając ją sokiem. Wtedy ten preparat jest o wiele bardziej skuteczny.

Jednak badania potwierdzają, że stosowanie kreatyny nie wpływa znacząco na zdrowie i nie odnotowano poważniejszych skutków ubocznych w stosunku do grupy, która zażywała placebo, dlatego można ją bez obaw stosować. Jednak należy pamiętać, że umiar jest wskazany, chyba że ktoś aspiruje do wyglądu Mariusza Pudzianowskiego.

Na rynku obecnie jest bardzo dużo produktów oferujących kreatynę, jednak najtańszym, a zarazem tak samo skutecznym jest monohydrat kreatyny. Nie jest prawdą, że inne produkty zawierające mniejszą ilość kreatyny są bardziej skuteczne od monohydratu kreatyny. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza gdy spore znaczenie ma aspekt finansowy.

Aby kreatyna była lepiej wchłanialna, najlepiej spożywać ją po wysiłku fizycznym, ponieważ w trakcie uwalniają się hormony anaboliczne. Najlepiej zaplanować spożywanie kreatyny cyklicznie, kiedy jej zażywanie zbiega się z najbardziej intensywnymi treningami.

Obecnie żadna organizacja sportowa nie uznaje suplementacji kreatyną za niedozwolone. Jest wiele dyskusji na ten temat, czy sportowcy powinni w taki sposób uzupełniać swoje treningi i czy zażywanie kreatyny, to nie jest pierwszy krok do sięgnięcia po inne wspomagacze, które znajdują się na liście środków uznanych za nielegalne. Według niektórych badaczy zażywanie monohydratu kreatyny w niczym nie różni się od zażywania węglowodanów, które również służą budowaniu zapasów, z tym że glikogenu w mięśniach, co pozwala również na odpowiednie uzupełnienie diety w trakcie okresu trenowania.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.