Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wydarzenia

Konstytucja 3 maja

Polska konstytucja to drugi tego rodzaju dokument na świecie i pierwszy w Europie. Jej uchwalenie niewątpliwie zalicza się do najbardziej ponadczasowych wydarzeń w historii naszego kraju.

 

W wyniku uchwalenia konstytucji zmienił się ustrój w naszym kraju. Od tej pory Polska była nowoczesną monarchią konstytucyjną. Zmiany te przyczyniły się do znacznej poprawy jakości życia obywateli. Od tej pory urodzenie nie decydowało już o przyszłości i przywilejach obywateli. Zdecydowanie poprawiło to sytuację chłopów, którzy dotychczas bardzo często byli wykorzystywani przez szlachtę.

 

Polityka w ówczesnej Polsce również została uzdrowiona. Zlikwidowano liberum veto, które uniemożliwiało uchwalanie wielu ustaw. Konstytucja dopuszczała do sprawowania władzy wszystkich obywateli, a nie jak do tej pory tylko tych, którzy wywodzili się ze szlachty.

 

Przyjęcie konstytucji miało też pewne negatywne skutki. Wieść o jej uchwaleniu spowodowała wrogość wśród sąsiednich państw. Polska nie pozostała obojętna na ich reakcję, co niosło za sobą bardzo poważne konsekwencje.

 

Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 r. Każdego roku o tej porze obchodzimy nasze święto narodowe. Polskie ulice roją się od biało-czerwonych flag.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.