Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Kiedy matryca matowa, a kiedy błyszcząca?

Kupując nowy model laptopa możemy wybierać pomiędzy komputerami wyposażonymi w matryce matowe lub błyszczące. Te pierwsze lepiej nadają się do pracy w terenie, ponieważ w mniejszym stopniu odbijają światło słoneczne. Te drugie mają bardziej intensywne kolory, przez co dobrze sprawdzają się w roli sprzętu multimedialnego, przeznaczonego do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów. Jeśli znudzi nam się określony rodzaj matrycy, zawsze możemy wymienić ją na matrycę innego typu. Co prawa rzadko kto decyduje się na taką wymianę, gdy matryca jest sprawa. Jeśli jednak dojdzie do stłuczenia oryginalnej matrycy, przy okazji jej wymiany, zawsze możemy sięgnąć po matrycę innego niż oryginał typu.

Zalety i wady matryc matowych

Matowe matryce do laptopów to przede wszystkim większa zdolność do pochłaniania promieni światła, które nie odbijają się od ekranu. To w zasadniczy sposób wpływa komfort pracy z laptopem na zewnątrz pomieszczeń, a także w pomieszczeniach z duża ilością punktów świetlnych, na przykład w biurach. Według opinii wielu osób, korzystanie z matowych matryc w laptopach jest również mniej męczące dla oczu. Dużą zaletą matryc matowych jest także ich większa odporność na zabrudzenia. Odciski palców i inne zanieczyszczenia na powierzchni takiej matrycy są zwyczajnie mniej widoczne. Wadą matryc matowych jest wyższa cena i nieco wyblakłe kolory, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup nieco tańszego modelu.

Zalety i wady matryc błyszczących

W większości laptopów tzw. klasy ekonomicznej, przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, instalowane są matryce błyszczące. Zaletą błyszczących matryc jest doskonałe odwzorowanie kolorów i duża intensywność braw. Wadą pozostaje efekt lustra. Korzystanie z urządzenia tego typu w mocno nasłonecznionym miejscu jest zwyczajnie niewygodne. Światło odbija się od ekranu, przez to obraz staje się niewyraźny i ciemny. Błyszczące matryce do laptopów są jednak zwykle sporo tańsze od ich matowych odpowiedników. Jeśli zatem będziemy zmuszeni do wymiany uszkodzonej matowej matrycy w laptopie na nową, a nie chcemy wydawać na taką naprawę zbyt dużych pieniędzy, wystarczy znaleźć pasująca do naszego laptopa matrycę błyszczącą – te są zwykle wyraźnie tańsze od matryc z powłoką polaryzacyjną.

W sprzedaży znaleźć można również warianty pośrednie pomiędzy matrycami błyszczącymi i matowymi. Są to m.in. półmatowe i anty odblaskowe matryce do laptopów o dodatkowych właściwościach, przeznaczone do pracy w terenie lub w biurze, do obsługi klasycznego oprogramowania biurowego i pracy z grafiką.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.