Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wydarzenia

Katastrofa Titanica

Niektóre wydarzenia inspirują twórców mimo upływu czasu. Należy do nich chociażby zatonięcie Titanica, które miało miejsce w 1912 r.

469057_shipwreck_1Statek został zaprojektowany i zbudowany w Belfaście. W swój pierwszy, a zarazem ostatni rejs wypłynął z Southhamptons. Niestety, podróż zakończyła się tragicznie. Statek zderzył się z górą lodową i zatonął. Wielu pasażerów zginęło, nie mając szans na ratunek.

Winą za tę tragedię obarcza się przede wszystkim niedoskonałe przepisy, które ówcześnie obowiązywały. Wystarczy wspomnieć, że radiotelegrafista nie miał obowiązku przekazywania odebranych wiadomości do mostka, a marynarze znajdujący się na bocianim gnieździe nie posiadali na wyposażeniu lornetki. Szalupy ratunkowe, których było zbyt mało były opuszczane na wodę w niepełnym obłożeniu. W takich okolicznościach uniknięcie tragedii czy uratowanie większej części pasażerów było po prostu niemożliwe.

Do spopularyzowania historii Titanica przyczynił się przede wszystkim film w reżyserii Jamesa Camerona z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych. W ubiegłym roku film ponownie pojawił się w kinach, tym razem w technologii 3 D. W setną rocznicę katastrofy Titanica otwarto też muzeum w Belfaście, które upamiętnia ten najsłynniejszy ze wszystkich statków.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.