Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Karnisze jako dopełnienie aranżacji

Aranżacja wnętrz to temat, który nie jest zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych architektów. Urządzenie pomieszczenia w taki sposób, aby było funkcjonalne, modne i miłe dla oka, a przy tym oddawało charakter właściciela to jednak spore wyzwanie, które wymaga uwagi i przemyślenia każdego detalu.

Nastrój, jaki panuje we wnętrzu zależy od wielu czynników-począwszy od dużych mebli, przez wykończenia, np.: tapety, karnisze sufitowe, wykładzinę, po drobiazgi typu poduszki, abażury, obrazy. Ogromną rolę w budowaniu atmosfery we wnętrzu odgrywa oświetlenie. Dotyczy to zarówno sztucznego, jak i dziennego światła. Źródło sztucznego światła to lampy i żyrandole, a także nastrojowe świece, małe lampki ledowe, które odpowiednio zaaranżowane potrafią stanowić wspaniałą dekorację. Światło dzienne także odgrywa ogromną rolę, dlatego warto również zwrócić uwagę na wygląd okna- zasłony, firany, dodatki, karnisze sufitowe, rolety, lub dekoracje na szyby.

Duże okno w mieszkaniu to prawdziwy skarb. Wpuszcza do wnętrza ciepłe, słoneczne promienie, które mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i decydują o charakterze miejsca. Na jego wygląd ma wpływ odpowiedni dobór karniszy sufitowych (bądź ściennych), rolet, lub żaluzji. Na rynku dostępne są odmienne rodzaje karniszy, które są przystosowane do różnych rozmiarów okien, a także możliwości manewru pod względem ich mocowania. Jeden z najbardziej popularnych modeli to karnisze, które są mocowane do ściany, najczęściej tuż nad otworem okiennym. Ścienne modele nie sprawdzają się jednak w pomieszczeniach o niskim suficie. Nisko zawieszone zasłony skracają optycznie wnętrze, dlatego nie są polecane do mieszkań o niewielkim metrażu. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się montaż karniszy sufitowych, czyli przykręcanych bezpośrednio do sufitu. Wyjątkiem są domy, które zostały wybudowane przy zastosowaniu starych technik (jak w wiekowych domach, gdzie sufit jest wypełniony słomą- w tym wypadku jedynym rozwiązaniem są karnisze ścienne).

Drugi podział karniszy to podział ze względu na ich sposób działania. Pierwszy typ to karnisze drążkowe, na których zawiesza się firany i zasłony za pomocą kółek z żabkami. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność, ponieważ mogą być stosowane zarówno w formie karniszy sufitowych, jak i ściennych. W ich przypadku dużą rolę odgrywa także wygląd, ponieważ są widoczne i muszą dobrze współgrać z resztą aranżacji. Na rynku jest dostępnych wystarczająco dużo modeli, które cechują się doskonałym wzornictwem pozwalającym na dopełnienie wnętrza tym detalem.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.