Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Myśli i idee

Język esperanto

Na pytanie o najbardziej rozpowszechniony język na świecie, większość z nas bez wahania wskaże angielski, czy chiński. Tymczasem język, którego używa się najczęściej, w największej liczbie miejsc na świecie to esperanto.

 

Esperanto to język ponadczasowy. Jego popularność nie maleje mimo upływu lat. To język pomocniczy, nie przypisany do żadnego konkretnego kraju jako język podstawowy.

 

Większość słów w języku esperanto pochodzi z innych języków europejskich. Najwięcej z nich wywodzi się z rodziny języków romańskim, dlatego zrozumienie tego języka nie powinno sprawić większych trudności nikomu, kto biegle włada francuskim, czy włoskim.

 

Nauka języka esperanto tylko z pozoru jest trudna. Rządzą w nim w miarę regularne zasady, wyjątków jest naprawdę niewiele i łatwo je sobie przyswoić. Wymowa jest równie prosta. Każda litera ma przypisany konkretny dźwięk, który nie zmienia się, bez względu na sąsiedztwo innych liter, tak jak ma to miejsce w wielu innych językach.

 

Esperanto to język sztuczny. Stworzono go po to, by umożliwić komunikację ludziom pochodzących z różnych krajów. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że jego znajomość jest jeszcze zbyt mało rozpowszechniona, by spełniać to założenie.