Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Jakie rodzaje oświetlenia są najważniejsze w salonie?

Zgodnie z obowiązującymi trendami w aranżacji współczesnych wnętrz mieszkalnych, oświetlenie salonu to już nie tylko oświetlenie centralne, pełniące rolę oświetlenia funkcjonalnego – taką rolę pełni lampa wisząca lub plafon sufitowy. Dziś w oświetleniu tego typu wnętrza równie ważne są dodatkowe punkty świetlne, pełniące rolę oświetlenia dekoracyjnego. Jako oświetlenie dekoracyjne wykorzystuje się lampy ścienne w formie kinkietów lub plafonów, lampy podłogowe i stołowe, oświetlenie meblowe czy oświetlenie typowo dekoracyjne, występujące w formie oczek oświetleniowych lub taśm ledowych.

Centralne oświetlenie salonu

Podstawą oświetlenia wnętrza pomieszczenia o dużym metrażu tj. salon, jest oświetlenie naturalne oraz centralne, które najczęściej przybiera formę oświetlenia sufitowego. Jako centralne źródło światła w salonie najczęściej wykorzystywane są różne rodzaje lamp wiszących. Najczęściej są to żyrandole lub lampy kloszowe, wyposażone w jedno lub w większą liczbę źródeł światła. Obecnie rosnącą popularnością cieszy się także dość specyficzny rodzaj lamp wiszących, czyli tzw. spoty (lampy umieszczone na listwie przytwierdzonej do sufitu). Funkcję oświetlenia centralnego w salonie może pełnić również przylegający do sufitu plafon. Plafony najczęściej instaluje się w salonach o mniejszej powierzchni i niedużej wysokości, urządzonych w nowoczesny, minimalistyczny sposób. W przypadku klasycznych i obszernych salonów, podstawowym wyborem wciąż jest lampa wisząca, która nie tylko oświetla, ale i dekoruje wnętrze przestronnego pomieszczenia.

Oświetlenie dodatkowe – dekoracyjne

Wnętrza współczesnych salonów oświetlane są nie tylko przez centralne źródło światła, ale także przez wiele dodatkowych punktów świetlnych, pełniących najczęściej rolę oświetlenia typowo dekoracyjnego. Przykładem takiego oświetlenia dodatkowego mogą być eleganckie kinkiety, stylowe lampy podłogowe czy lampy stołowe. W nowocześnie urządzonych salonach coraz częściej instaluje się również oświetlenie typowo dekoracyjne w formie taśm ledowych i tzw. oczek oświetleniowych w wersji podtynkowej. Chcąc skorzystać z tego rodzaju oświetlenia wcześniej trzeba przystosować do niego wnętrze salonu. W tym celu wykonuje się różnego rodzaju ścianki i nisze z płyt GK, w których instaluje się wspomniane wcześniej źródła światła typowo dekoracyjnego. Oczywiście nawet w tak bogato oświetlonym salonie, wciąż podstawą oświetlenia jest lampa wisząca lub innego rodzaju oświetlenie centralne. Dodatkowe źródła światła stanowią jedynie wzbogacenie podstawowego oświetlenia i odgrywają jedynie rolę świateł dekoracyjnych, tylko o niewielkim zakresie świateł funkcjonalnych-użytkowych.

Artykuł powstał we współpracy z https://light4u.pl/pol_m_lampy-wewnetrzne_Lampy-wiszace-154.html

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.