Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Postęp: marketing i reklama

Jak zbudować świadomość własnej marki oraz zareklamować się w sposób łatwy, nienachalny i praktyczny?

Każdy przedsiębiorca, działający w handlu czy to jako sprzedawca wyrobów własnych, czy też jako pośrednik, posiadający jednak własną markę, ma w dzisiejszych czasach wiele opcji wypromowania swojego biznesu. Wśród tych oczywistych dla większości znajduje się promocja w Internecie – strona internetowa, działalność w social mediach, ogłoszenia na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych, ale także bardziej tradycyjne formy, jak reklama w gazetach, na billboardach, wydrukowanie wizytówek, plakatów czy tak zwany marketing szeptany. Dla niektórych jednak tego typu formy reklamy są wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Nie jesteśmy w stanie kontrolować przełożenia tego typu działań na ilość nowych klientów, nie wiemy nawet, czy faktycznie nasza reklama dociera do kogokolwiek. Czy jest jakaś metoda budowania świadomości własnej marki wśród klientów, która będzie bardziej praktyczna, łatwa, a przy tym – nienachalna?

Rozwiązaniem mogą się okazać gadżety reklamowe. Ważne, żebyśmy dostosowali ich rodzaj do rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Dla producenta kalendarzy i planerów mogą to być na przykład logowane długopisy, dołączane do sprzedawanych produktów. Dla serwisu komputerowego – podkładki pod mysz, dla sprzedawcy papierosów – zapalniczki z nazwą firmy. Co jednak, jeśli nie mamy pomysłu na dopasowanie gadżetów do sprzedawanych przez nas produktów tak, żeby nie były kolejnym niepotrzebnym gadżetem?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, sprawdzającym się właściwie w każdym biznesie opartym na sprzedaży, będą logowane reklamówki! Nieważne, czy prowadzimy sprzedaż stacjonarną, czy Internetową, sprzedawane towary zawsze w coś pakujemy. Jeśli będzie to reklamówka z firmowym nadrukiem, możemy mieć pewność, że klient po wyjściu z naszego sklepu, będzie naszą reklamą. Idąc ulicą czy jadąc autobusem będzie sprawiał, że kolejne osoby zobaczą logo naszej firmy i być może zainteresują się sprzedawanymi przez nas produktami. Jest to bardzo naturalna forma reklamy, a przy tym – stosunkowo tania, biorąc pod uwagę fakt, że tak czy tak pakujemy sprzedawane towary do jakichś reklamówek.

Jak jednak wybrać odpowiednie reklamówki?

Producent reklamówek z nadrukiem z pewnością będzie w stanie doradzić nam przy wyborze odpowiedniego formatu oraz grafiki umieszczanej na gadżetach reklamowych. Same reklamówki mogą być uniwersalne – z cieńszej lub grubszej folii albo papierowe, które świetnie się sprawdzą na przykład przy sprzedaży produktów ekologicznych. Format dostosujmy do sprzedawanych przedmiotów. Nadruk natomiast powinien ściśle współgrać z filozofią naszej firmy. Najprościej zlecić tego typu pracę grafikowi komputerowemu. Ważne, żebyśmy dostarczyli mu logo firmy oraz inne elementy naszej identyfikacji wizualnej, żeby całość była spójna. Zwróćmy uwagę na to, żeby nadruk nie był zbyt skomplikowany. Ma zapadać w pamięć, warto więc postawić na zwracającą uwagę grafikę, jednak logo firmy i ewentualne dane adresowe powinny być czytelne.

Najlepszą informację zwrotną co do wyglądu i funkcjonalności naszych gadżetów reklamowych, dadzą nam nasi klienci, warto więc zapytać ich o zdanie, wręczając im zamiast standardowej, plastikowej torby elegancką reklamówkę z nadrukiem naszej firmy. W końcu to dla nich zaopatrzamy się w tego typu praktyczne gadżety!

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.