Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Jak uprawiać borówkę amerykańską na działce?

W przydomowych ogródkach coraz częściej można dostrzec krzewy borówki amerykańskiej. Jak przygotować optymalne warunki pod ich uprawę? O czym trzeba pamiętać, aby móc cieszyć się smakiem borówek?

Borówka amerykańska – co musisz o niej wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, borówka amerykańska czy też borówka wysoka, pochodzi z Ameryki Północnej. Od kilkunastu lat owoc ten jest bardzo popularny w Polsce – w sezonie letnim można go zakupić w niemal każdym sklepie. Jest to efektem nie tylko smaku owoców tego krzewu, lecz także ich korzystnego wpływu na zdrowie. Borówki są cennym źródłem m.in.: witamin A, C i E, potasu i antyoksydantów.

Choć w Polsce borówka amerykańska cieszy się dużą popularnością, owoce te nadal są drogie. To jeden z głównych powodów, dla których osoby posiadające przydomowe ogródki lub działki decydują się na uprawę krzaków borówki.

Jakich warunków uprawy wymaga borówka amerykańska?

Aby uprawa borówki amerykańskiej była możliwa, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ziemi. Roślina ta wymaga ziemi bardzo kwaśnej, o wysokiej zawartości próchniczej, najlepiej o odczynie pH, który nie przekroczy 4,5. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania odpowiednich nawozów. Informacje o kompozycjach zawierających optymalną ilość np.: azotu, potasu lub fosforu pod uprawę borówki można znaleźć na stronie internetowej www.arkop.pl.

Sadzonki borówki najlepiej umieścić w ziemi w okresie wiosennym, np. w marcu. Istnieje możliwość posadzenia sadzonek w okresie od września do października, przy czym wówczas należy pamiętać o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia ziemi. Pominięcie tego kroku sprawi, że korzenie sadzonek przemarzną. Jeżeli chodzi o miejsce, w którym sadzonki zostaną posadzone, to najlepiej sprawdzi się słoneczne i osłonięte od wiatru.

Pielęgnacja uprawy borówki amerykańskiej

Krzaki borówek amerykańskich nie wymagają specjalnej pielęgnacji – są odporne na działanie mrozu i szkodników. Konieczne jest jednak regularne podlewanie gruntu, na którym rosną, a to z uwagi na płytki system korzeniowy. Najlepiej, aby ziemia przeznaczona pod uprawę borówki amerykańskiej była stale wilgotna.

Pielęgnacja uprawy borówki wymaga regularnego nawożenia i ściółkowania. Nie obejdzie się też bez wycinania przemarzniętych i połamanych gałęzi. W pierwszych 4 latach uprawy w zupełności wystarczą cięcia sanitarne. W późniejszych latach konieczne będzie powtarzanie cięć prześwietlających, których zadaniem jest pobudzenie owocowania krzewów.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.