Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Jak przechowywać skórzane obuwie?

Dbanie o buty przez odpowiednią pielęgnację to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również to, w jaki sposób je przechowujemy. Nieodpowiedni sposób przechowywania obuwia może zrobić z najbardziej zadbanych i drogich butów nie nadające się do noszenia. I na odwrót – średniej jakości obuwie, które będzie odpowiednio pielęgnowane a następnie z troską i pieczołowitością przechowywane, może zyskać odporność na czynniki zewnętrzne, zachować dobry kształt i służyć znacznie dłużej, niż można by było na początku przewidzieć.

Nie wyrzucajmy opakowania

Każde z butów kupionych w sklepie dostajemy (zazwyczaj) razem z odpowiednim, kartonowym opakowaniem. Warto taki karton zatrzymać, o ile pozwala ono na ułożenie butów w taki sposób, żeby nie zgniatały się one i nie deformowały nawzajem. Dobrze jest w ten sposób układać buty po sezonie, oczywiście uprzednio je dokładnie oczyszczając i osuszając. Buty, które bez obawy można ponownie zapakować do kartonu, to wszelkiego rodzaju szpilki, balerinki, czy obuwie sportowe, które zwykle pakowane jest z pewnym zapasem miejsca. Nieco gorzej sprawia przedstawia się w przypadku kozaków i butów z długą cholewą, które są zgniatane, aby zmieścić się do pudełka. Takie buty, zwłaszcza jeśli jest to  skórzane obuwie, warto ustawiać w szafie tak, aby ich cholewy ustawione były pionowo. Istnieją specjalne wkładki utrzymujący kształt kozaków i wysokich butów – warto je zakupić.

Sposób układania obuwia w szafie

Kolejne przydatne porady dotyczące przechowywania butów: korzystnie jest wkładać prawidła do butów podatnych na uszkodzenie, a przed włożeniem ich do szafy, należy też zawsze dokładnie je osuszyć i oczyścić. Warto również pilnować tego, aby kolejne pary nie stały na sobie lub ciasno ściśnięte – po kilku miesiącach przechowywania w takich warunkach, może okazać się, że w tym sezonie w nich nie pochodzimy, ponieważ strasznie się odkształciły. Zwłaszcza skórzane obuwie jest podatne na odkształcenia, ponieważ z założenia dopasowuje się ono do kształtu stopy, ale także i… szafy.

Akcesoria przydatne podczas dbania o obuwie

W sklepach z wyposażeniem wnętrz i domowymi akcesoriami, można znaleźć wiele gadżetów pomocnych w organizacji obuwia w szafie. Powinny one zainteresować szczególnie te osoby, które posiadają dużą kolekcję butów, lub chcą szczególnie dbać o swoje skórzane obuwie. Wiszące organizatory, specjalne półki i mini-szafki tylko na buty, albo przezroczyste pudełka na każdą parę butów – wybór jest duży i jeśli tylko dobrze przyjrzymy się sklepowej ofercie, z pewnością znajdziemy coś, co będzie pasować do naszego wnętrza.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.