Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Jak pielęgnować sierść psa?

Pielęgnacja sierści psa to temat, który spędza sen z powiek wielu ludziom – zarówno przyszłym jak i aktualnym właścicielom czworonożnych pupili. O ile sam proces pielęgnacji nie jest tak skomplikowany – pod warunkiem, że pies jest do tego przyzwyczajony, to znacznie bardziej problemowy może okazać sie wybór akcesoriów pozwalających prawidłowo zadbać o sierść najlepszego przyjaciela człowieka. Nie dość, że istnieje ogromna liczba firm oferujących produkty do pielęgnacji sierści, to jeszcze istnieje równie duża ilość szczotek i innych przyrządów pozwalających na utrzymanie sierści w dobrej kondycji. Spróbujmy przyjrzeć się tematowi nieco bliżej.

Jak prawidłowo dbać o sierść psa?

O sierść psa można dbać dwojako – albo samodzielnie, albo wysyłając go do tak zwanego psiego spa, psiego fryzjera czy inaczej mówiąc groomera. Obie opcje oczywiście się nie wykluczają – należy pamiętać, iż wysyłanie psa co jakiś czas do profesjonalisty nie zwalnia nas z obowiązku dbania o niego również w domu.

Na pytanie jak prawidłowo dbać o sierść psa najlepiej jest więc odpowiedź wprost – robiąc to regularnie. Żaden groomer nie pochwali naszej postawy, jeśli będziemy przywozić psa na zabiegi pielęgnacyjne raz na miesiąc, nie dbając o niego pomiędzy tymi odwiedzinami. Oszem, groomer zawsze „doprowadzi psa do porządku”, ale będzie to trwało dłużej, kosztowało więcej i co gorsza – pies będzie musiał spędzić na stole fryzjerskim znacznie więcej czasu, jaki można by było poświecić na znacznie lepsze dla niego i dla nas zajęcia.

Jak prawidłowo dbać o sierść psa w domu?

W tym celu należy:

  • Wybrać wysokiej jakości szczotki oraz inne produkty do pielęgnacji sierści – ma to ogromne znaczenie, a potwierdzają to osoby, które po korzystaniu z tańszych zamienników zdecydowały się na przykład na szczotki oryginalne. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jakość wykonania produktu czy wygodę użytkowania, ale przede wszystkim jo funkcjonalność i efektywność – idealnym przykładem może być oryginalny furminator usuwający martwe włosy i robiący miejsce dla nowych.
  • Dobrać akcesoria do pielęgnacji sierści zgodnie z wielkością psa oraz typem sierści – innych będzie potrzebował pies krótkowłosy, innych długowłosy, a nie bez znaczenia jest również obecność podszerstka lub jego brak.

Jak czesać psa?

  • zawsze z włosem – nigdy pod włos
  • powoli, bez pośpiechu – jeśli sierść została zaniedbana niestety trzeba liczyć sie z koniecznością poświęcenia jej odpowiedniej ilości czasu, szybkość tutaj nie pomoże
  • gdy sierść jest sucha – nigdy nie czeszemy psa bezpośrednio po kąpieli

Podstawowym błędem właścicieli psów jest myślenie, że włosy wpadają same lub że pies krótkowłosy nie wymaga czesania. Nic bardziej mylnego, a nawet jeśli, osadzą się wtedy na naszej podłodze, dywanach czy meblach – należy też pamiętać, że dbanie o sierść psa nie wpływa wyłącznie na jego wygląd – wyczesując martwe włosy pozwalamy skórze prawidłowo oddychać, a oprócz tego wpływamy pozytywnie na jego zdrowie. Dobra kondycja włosa to dobra kondycja skóry, mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się szkodliwych bakterii i pojawiania się ewentualnych alergii czy spadków odporności.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.