Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Jak działa czeburaszka?

Wędkując na sztuczną przynętę metodą spinningową, zwykle zbroi się ją tzw. główką jigową, czyli rodzajem obciążenia połączonego z haczykiem. Czeburaszka jest alternatywnym rozwiązaniem dla takiego sztywnego zestawu. Tego typu obciążenie ma najczęściej kształt niewielkiej kulki z zatopionymi w niej dwoma pręcikami zakończonymi oczkiem, do których mocuje się żyłkę lub agrafkę z jednej strony i haczyk lub kotwiczkę z drugiej strony. W przypadku klasycznych czeburaszek metalowe pręciki są wykręcane, co ułatwia szybką zmianę haczyka na większy lub mniejszy, w zależności od warunków połowu, typu akwenu czy rodzaju zastosowanej przynęty. Czeburaszka jest zatem klasycznym przykładem obciążenia stosowanego w wędkarstwie spinningowym, który może być ciekawą alternatywą dla zestawów opartych na klasycznych główkach jigowych.

Zalety stosowania czeburaszki

Podstawową zaletą czeburaszki jest możliwość szybkiej zmiany haka/kotwiczki, bez konieczności żmudnego przekładania całego zestawu. To rozwiązanie przypadnie do gustu najbardziej aktywnym wędkarzom, którzy często zmieniają rodzaj stosowanej przynęty, szybko reagując na aktywność ryb występujących w danym akwenie wodnym. Czeburaszka pozwala w ciągu kilku sekund zastąpić większy haczyk mniejszym lub odwrotnie. Daje również możliwość tworzenia kombinowanych zestawów, łącząc małe obciążenie z dużym hakiem i przynętą lub odwrotnie. To pozwala zachować większą kontrolę nad ruchem przynęty w wodzie. Przy czym należy podkreślić, że czeburaszka najlepiej sprawdzi się z przynętami o dużej wyporności, wolno opadającymi na dno. Dzięki zastosowaniu tego typu obciążenia, przynęta zachowuje większą swobodę ruchu, przez co w bardziej naturalny sposób imituje ruch ryby, wabiąc w ten sposób nawet najbardziej ospałe drapieżniki. Ruchome połączenie obciążenia z haczykiem/kotwiczką pozwala zatem wycisnąć maksimum możliwości z przynęt typu miękkiego. Te przy odpowiednim prowadzeniu nie tylko machają ogonkiem, ale przy okazji energicznie podskakują i bujają się na boki.

Jaką czeburaszkę wybrać?

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli czeburaszek, co widać m.in. na stronie: https://www.soft-baits.pl/czeburaszki-ciezarki-cat-134, aczkolwiek największą popularnością cieszą się klasyczne ich wersje, czyli obciążenia z wysuwanym pręcikiem zakończonym oczkiem. Taki model zapewnia największą swobodę przy zmianach zestawów i jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem, gdy chcemy użyć tego rodzaju obciążenia, jako alternatywy dla klasycznej główki jigowej. Zasadniczo, jeśli zależy nam na głębokim zanurzeniu przynęty wybieramy większe obciążenie, a gdy chcemy, by przynęta przemykała nad roślinnością denną, stawiamy na ciężarek o mniejszej wadze.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.