Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Bielizna to dość wymagająca część naszej odzieży – bywa dość delikatna, wymaga więc specjalnego traktowania, w innym przypadku łatwo może ulec uszkodzeniu, rozciągnięciu czy przebarwieniu. Niektórzy polecają pranie jej osobno, w specjalnych programach i detergentach. Te zasady dotyczą w szczególności bielizny termoaktywnej.

Różnica między bawełnianą a termoaktywną bielizną
Bawełna, jako naturalny materiał jest dość przewiewna i przyjemna w dotyku, nie zapewnia jednak pełnego komfortu, gdy intensywnie pada, jest chłodno, deszczowo, albo bardzo intensywnie ćwiczymy. W takich warunkach łatwo o przesączenie jej wilgocią, a jak wiadomo – wilgoć sprawia, że tracimy ciepło z ciał nawet dwadzieścia razy szybciej, niż gdy jest tylko sucho i zimno. Specjalnie dobrane włókna syntetyczne bielizny termoaktywnej zapobiegają uciekaniu ciepła przede wszystkim przez natychmiastowe odprowadzanie wilgoci. Bielizna ta nie nasiąka wilgocią i utrzymuje warstewkę ogrzanego powietrza tuż przy ciele. To sprawia, że w porównaniu do bielizny bawełnianej nie przykleja się ona do ciała i nie powoduje wychłodzenia po przemoczeniu.

Sposoby konserwacji bielizny termoaktywnej
Odwiedzając sklep w celu zakupu bielizny termoaktywnej, zwykle nie pytamy o sposób dbania o nią, zakładając, że jest on podobny do zwykłej bielizny, czy ogólnie odzieży sportowej. Tymczasem to nie do końca to samo. Nieumiejętne pranie może sprawić nawet, że bielizna ta straci swoje właściwości, albo znacznie się one zmniejszą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na używany proszek. Specjaliści z firmy Brubeck, która produkuje wysokiej jakości bieliznę termoaktywną, polecają, by unikać proszków ze zmiękczaczami lub lanoliną, odradzają też stosowania płynów zmiękczających. W większości przypadków najlepsze okazują się tanie proszki bez żadnych dodatków i „super mocy” albo proszki dla dzieci, czy nawet tradycyjny środek naszych babek – szare mydło, np. w płynie. Oczywiście, trzeba też pamiętać, aby bieliznę uprać po każdym założeniu, nawet jeśli wysiłek był niewielki. W przeciwnym wypadku z każdym kolejnym razem może ona coraz gorzej wchłaniać pot.

Dla osób, które poszukują miejsca, gdzie kupić odpowiednią bieliznę termoaktywną, ale także uzyskać kilka porad na jej temat, dobrym miejscem jest strona http://bieliznatermoaktywna24.pl/ – obsługa chętnie odpowiada na pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Takie konsultacje przed zakupem to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli planujemy wyprawę w jakiś trudny teren, lub mamy przed sobą aktywność w niezbyt sprzyjających warunkach.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.