Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Jak banki zarabiają na udzielaniu kredytów?

Banki komercyjne utrzymują się przede wszystkim z udzielania kredytów. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest to zupełnie nieopłacalne, bo to przecież kredytobiorca otrzymuje pieniądze w ramach konkretnej umowy. Tak rzeczywiście jest, ale banki nie robią tego za darmo. Sprawdźcie, jak generują swoje wynagrodzenie.

Odsetki

Odsetki są głównym zarobkiem dla banku. To procent, jaki jest doliczany do całości wartości zaciąganego zobowiązania. Kredyty gotówkowe i ich miesięczne raty podzielone są najczęściej na dwie części – ratę kapitałową i odsetkową. Ta druga to czysty zysk dla banku.

Należy przy tym pamiętać, że instytucje bankowe nie mogą narzucać dowolnego oprocentowania. Dzisiaj nie może to być więcej niż 10% w skali roku, a jeszcze cztery lata temu mogły pobierać nawet 25%.

Prowizja

To kolejny wariant, który składa się na wynagrodzenie dla banku za udzielenie kredytu. Prowizja pobierana jest najczęściej za tzw. uruchomienie kredytu. Jeszcze w ubiegłym roku jej wysokość nie była ograniczana. Dzisiaj jest to nie więcej niż 25%.

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, warto sprawdzać zestawienia różnych ofert.

Co ciekawe, nie wszystkie banki pobierają taką prowizję. Pamiętajmy, że to oszczędność rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Dodatkowe produkty

Jeszcze do niedawna banki próbowały zarabiać na dodatkowych produktach. Niektóre kredyty gotówkowe mogły być zaciągane pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia. Dzisiaj taki warunek również może być stawiany, ale kredytobiorca może sam dokonać wyboru towarzystwa, w którym wykupi polisę i taka usługa nie musi być realizowana przez bank.

RRSO – co to właściwie jest?

Większość Polaków, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu, interesuje jedynie wysokość miesięcznej raty oraz czas obowiązywania umowy z bankiem. To duży błąd, ponieważ najważniejszy jest czynnik RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie ona mówi o całkowitym koszcie kredytu.

RRSO jest podstawową informacją, jeśli tylko klient chce sprawdzić, ile tak naprawdę będzie kosztować go zaciągane zobowiązanie kredytowe. Może okazać się, że niskie raty nie są priorytetem, bo w ogólnym rozliczeniu do banku i tak trafi więcej naszych pieniędzy.

Ochrona konsumentów

Banki komercyjne muszą stosować się do rekomendacji, jakie wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Dzięki temu klient może mieć pewność, że proponowane warunki zobowiązania są jasne i uczciwe. Właśnie dlatego o wiele lepiej korzystać z usług instytucji bankowych aniżeli firm pożyczkowych, które nie podlegają żadnej kontroli i nie mają żadnych ograniczeń.

Pamiętajmy również, że każdy klient banku może zgłosić swoje uwagi do Rzecznika Finansowego bądź Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Te instytucje powołane są nie tylko do kontroli działalności banków, ale właśnie przede wszystkim działania na rzecz ich klientów.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.