Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Historia pierścionka zaręczynowego

Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety. Ale właściwie skąd przywędrowały do nas pierścionki zaręczynowe? Jak długą historię mają zaręczyny?

Uczucie spod piramid

Pierścionki zaręczynowe znano już w Starożytnym Egipcie. Egipcjanie uważali, że koło jest symbolem nieskończoności. Drogocenny pierścień był zatem symbolem wiecznej miłości do ukochanej kobiety.

Pierścionki zaręczynowe znano także w starożytnej Grecji. W tym przypadku pierścionki noszono na palcu wskazującym lewej dłoni. Uważano, że w tym miejscu przebiega żyła, która prowadzi wprost do serca.

W Rzymie pierścionki zaręczynowe były symbolem trwałego związku. Co ciekawe taką ozdobę otrzymywał ojciec panny młodej…

Narzeczeństwo gwarantem wiecznej miłości

Zaręczyny i narzeczeństwo usankcjonował Papież Innocenty III. Wcześniej przyszła panna młoda otrzymywała pierścionek i niemal natychmiast odbywała się ceremonia ślubna. Własnie w XIII wieku okres pomiędzy zaręczynami, a ślubem znacznie się wydłużył. Dawało to młodym czas na zastanowienie się i ewentualne wycofanie się z obietnicy.

Najtwardszy z kamieni

Jaki kamień powinien zdobić pierścionek zaręczynowy? Większość z nas powie bez wahania, że brylant. Uważa się, że diamenty są symbolem trwałości i wieczności. Co ciekawe pierścienie ozdobnie tym wyjątkowym kamieniem zaczęto wręczać już w epoce Renesansu. Pierwszą słynną posiadaczką pierścionka zaręczynowego z brylantem była Maria Burgundzka.

A może coś innego?

W salonach jubilerskich znajdziemy piękne pierścionki z różnymi kamieniami. Sporą popularnością cieszą się pierścionki z szafirem. A to wszystko dzięki parze książęcej z Wielkiej Brytanii. Książę Wiliam ofiarował swojej ukochanej przepiękny pierścionek właśnie z szafirami. Wcześniej klejnot należał do jego tragicznie zmarłej matki – Księżnej Diany. Nic dziwnego, że pierścionki z szafirem stały się prawdziwym jubilerskim hitem.

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?

Przede wszystkim należy dokładnie poznać gust ukochanej kobiety. Nie każda pani lubi okazałe, bogato zdobione pierścienie. Jeżeli nie możemy się zdecydować na konkretny model warto udać się do jubilera. Rzemieślnik zaprojektuje nam biżuterię na indywidualne zamówienie.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.