Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Historia damskiej torebki

Historia torebek

Kobiety od zawsze uwielbiały torebki. Obecnie nawet dla małych dziewczynek produkowane są małe torbeczki, w których przenosić można zabaweczki. Torebki służą zazwyczaj przenoszeniu najważniejszych i niezbędnych rzeczy jak np. dokumenty, portfel, czy też jakieś drobiazgi. Kiedyś jednak było inaczej. Warto jest się przyjrzeć historii torebki damskiej, aby wiedzieć co sprawiło, że teraz ma taką formę.

Woreczki do żetonów

Torebki damskie początkowo miały formę małych woreczków, w których przechowywane były żetony, które służyły do gry. Służyły one nie kobietom, a mężczyznom. Kobiety natomiast również korzystały z podobnych woreczków, były one wówczas bogato zdobione i służyły nie tylko ozdobie, ale również przechowywane w nich były drobne datki dla biednych. Ciekawe jest również to, że kiedyś zamiast torebek kobiety miały doszyte do swoich sukni duże kiszenie, w których to przechowywały najpotrzebniejsze przedmioty. Następnie kobiety w owych woreczkach zaczęły przenosić narzędzia służące do robótek ręcznych. Wtedy zawsze mogły zająć się wykonywaniem różnych haftowanych ozdób. Woreczki te zapoczątkowały historię torebki damskiej. Następnie postać kobiecych torebek przybrały tzw. śmiesznotki.

torebki damskie

Torebki damskie na: www.skorzana.pl

Nazwa ta powstała ze względu na to, że torebki przy boku kobiety uważane były za śmieszne. Przyjmowały one wówczas bardzo interesujące i atrakcyjne kształty: liry, urny, czy też tulipana. W pierwszej połowie XIX wieku torebki znów przybrały formy małych woreczków, które zdobione były pięknymi i delikatnymi haftowanymi kwiatami. Pełniły one wtedy funkcję ozdobną. Natomiast w drugiej połowie XIX wieku nastąpiły znaczące zmiany. Pojawiły się torby podróżne, były one znacznie mniejsze od tych, które mamy teraz, ale służyły do przewożenia podręcznych rzeczy. Kobieta stała się bardziej aktywna, zmieniły się jej potrzeby, co zrodziło właśnie damską torbę podróżną.

Wtedy po raz pierwszy pojawiają się również znane do dziś marki jak: Louis Vuitton oraz Maison Hermes. Na początku XX wieku torebki zaczęły zdobywać coraz większą popularność. Pojawiło się więcej wzorów i modeli torebek, zaczęły one się różnić też ze względu na sytuacje, w których się je nosi. Powstały wówczas torebki wieczorne, eleganckie, torebki, które nosi się na co dzień, są one wówczas większe i tym samym bardziej praktyczne. Torebki też różniły się ze względu na porę dnia. Modne stały się też wtedy torebki kopertowe, a to za sprawą większego uniezależnienia się kobiet. Uwielbiana stała się wtedy męska sylwetka, kobiety więc zaczęły również nosić spodnie, stosować mocniejszy makijaż i nosić większe torebki.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.