Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Gruntowy wymiennik ciepła w domu – rodzaje i zalety

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła w domu to specjalistyczne urządzenie, które pozwala do wstępnego ogrzania powietrza w domu (zimą) lub jego schłodzenia (latem) wykorzystać odnawialną energię zgromadzoną w gruncie. To właśnie dzięki można jeszcze efektywniej odzyskiwać ciepło, zmniejszając tym samym rachunki za ogrzewanie domu.

Jakie są zalety gruntowych wymienników ciepła?

Podstawową korzyścią posiadania w domu urządzenia, jakim jest gruntowy wymiennik ciepła jest wspomniana wcześniej minimalizacja rachunków za ogrzewanie domu, co w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie oraz odzysk ciepła. Dodatkowo, taki sprzęt:

  • Ma wysoką wydajność energetyczną
  • Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu
  • Skutecznie redukuje poziom krążących w powietrzu pyłków i alergenów
  • Stawia niewielkie opory dla rekuperatory
  • Można go wykonać praktycznie w każdym wnętrzu i rozmiar domu nie ma tu żadnego znaczenia

Rodzaje wymienników i ich montaż

Standardowo, gruntowe wymienniki ciepła układa się pod tą częścią działki, która przeznaczona jest na ścieżkę ogrodową, trawnik lub kwietniki i inne nasadzenia. Można go z powodzeniem zainstalować nawet w trudnych warunkach gruntowych, dlatego w przypadku posiadania na działce takiego terenu, to zadanie warto zostawić specjalistom.

Wyróżniamy

  • GWC żwirowe – zakopywane w podłożu żwirowym i kamienistym, przez które przepuszczane jest powietrze dostarczane później do pomieszczeń.
  • GWC rurowe – złożone z instalacji rurowej z ulepszonego pod względem przewodnictwa ciepła polipropylenu.
  • GWC płytowe – łączące niektóre właściwości wymiennika rurowego z żwirowym.
  • Oraz GWC glikolowe – z zakopanymi w gruncie rurami, które wypełnione są krążącym wewnątrz roztworem glikolu (to właśnie on pobiera energię bezpośrednio z gruntu)

Więcej informacji o wymiennikach gruntowych, ich konkretnych typach oraz możliwych do kupienia produktach można znaleźć na stronie firmy wentylacja Comair, która specjalizuje się w tworzeniu i opracowywaniu niezwodnych systemów domowej wentylacji, rekuperacji oraz dostarczaniu urządzeń, które cały ten proces czynią jeszcze bardziej wydajnym.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.