Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Ekologiczne dekoracje w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach wybór elementów dekoracyjnych na rynku jest niezwykle duży. Niestety, większość tych dekoracji wykona jest z materiałów sztucznych, dlatego znalezienie rozwiązań całkowicie ekologicznych nie jest prostym zadaniem. Najlepszym podejściem do tego zagadnienia jest przemyślenie ekologicznego wnętrza jeszcze na etapie remontu, a nie dopiero w momencie zakupu mebli i innych elementów wystroju.

Dlaczego warto wybierać elementy ekologiczne?

Ekologiczne dekoracje w mieszkaniu to nie tylko bardzo modny trend. To także dbanie o własne zdrowie oraz o ekologię.

Przede wszystkim, wybierając rozwiązania ekologiczne, można być pewnym, że zastosowane materiały nie zawierają szkodliwych substancji, niekorzystnie oddziałujących na organizm ludzki. Ponieważ większość surowców, używanych do produkcji elementów dekoracyjnych to tworzywa wielkocząsteczkowe, potencjalny człowiek jest w bardzo dużym stopniu narażony na działanie takich materiałów.

Drugą zaletą wyboru naturalnych elementów wystroju jest dbanie o naturę. Starannie wyselekcjonowane meble, pokrycia podłogowe, farby oraz inne elementy nie wydzielają do otaczającego powietrza substancji szkodliwych. Oczywiście, utylizacja takich detali wystroju jest bezpieczniejsza, pomijając fakt, że większość ekologicznych dekoracji w mieszkaniu jest biodegradowalna.

Pomysły na ekologiczne elementy wystroju mieszkania: bambus i drewno naturalne

Na samym początku tworzenia ekologicznego wnętrza należy wybierać materiały naturalne o najwyższej jakości. Na przykład, warto jest zastosować miedzy innymi farby nietoksyczne albo tapety naturalne.

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie bambusu do wystroju wnętrza. Bambus jest doskonałym surowcem do produkcji mebli, pokryć podłogowych a także innych elementów dekoracyjnych, na przykład naczyń kuchennych.

Bez wątpienia, podstawowym detalem ekologicznego wnętrza są meble z naturalnego drewna. Meble, wykonane z płyt MDF często zawierają formaldehyd. Ten toksyczny związek jest składnikiem klejów oraz innych substancji wiążących. Natomiast drewno naturalne jest trwalsze i całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Rezygnacja z PVC oraz ołowiu

Ważne, żeby także zwrócić uwagę na elementy wystroju wnętrza, które zawierają PVC. Tak naprawdę, takich detali jest bardzo dużo, ponieważ współcześni producenci bardzo chętnie dodają tworzywa wielkocząsteczkowe praktycznie do każdego towaru. A więc, PVC znajduje się w oknach plastikowych, laminatach oraz innych obiektach. Ekologiczne dekoracje w mieszkaniu nie tylko nie zawierają dodatków sztucznych, ale także nie są poddawane żadnej obróbce z użyciem substancji chemicznych.

Należy pamiętać o tym, że nie tylko plastiki są niebezpieczne dla zdrowia, ale także takie podstawowe elementy wystroju każdego mieszkania, jak płytki ceramiczne, które też mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Ważnie, żeby sprawdzić czy ceramika nie zawiera ołowiu albo kadmu. Jest to bardzo istotne, ponieważ te substancje mogą wywoływać choroby nerek i kości. Dotyczy to nie tylko płytek ceramicznych, ale także naczyń, waz oraz doniczek.

Naturalne tekstylia

Ekologiczne dekoracje w mieszkaniu to także naturalne tekstylia. Na przykład zamiast sztucznych dywanów warto wybierać dywany produkowane z wełny albo juty. Tak samo warto wybierać naturalne materiały na zasłonki, firanki, obrusy, koce oraz ręczniki.

Pomimo faktu, że tekstylia sztuczne dają bardzo ciekawe efekty, nie wolno zapominać o niepowtarzalnych teksturach lnu oraz bawełny.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.