Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Dla dzieci

Dzieci i zachowanie przy stole

Ludzie to jedyne stworzenia na świecie, które wykształciły kulturę jedzenia. Oznacza to, że jako jedyny gatunek nasze spożywanie posiłków podlega pewnym zasadom. Owe zasady w różnych częściach świata wyglądają nieco inaczej . Największą wagę przywiązuje się do posiłków bardziej oficjalnych, o uroczystym charakterze. Warto znać podstawy stołowego savoir vivre, ponieważ kulturalne zachowanie podczas posiłku świadczy o naszym dobrych wychowaniu.

Stół był niegdyś centralnym punktem domu i z reguły stał na samym środku największego pokoju. To przy nim spotykała się cała rodzina, tutaj przyjmowano gości, a czasem grano w gry towarzyskie. Dzisiaj ta tradycja zanikła, jemy w pospiechu, a w salonie stoi najwyżej mały stolik kawowy, co mocno utrudnia dzieciom wykształcenie odpowiednich nawyków.

 W domu powinien stać jeden duży stół, który ma służyć wyłącznie do spożywania przy nim posiłków. Rodziny powinny kilka razy w tygodniu (jeżeli nie mogą codziennie) siadać wspólnie do obiadu, czy kolacji. Ten konkretny mebel ma kojarzyć się wyłącznie z jedzeniem- w ten sposób dużo łatwiej wpoimy dzieciom zasady kulturalnego zachowania przy stole. Na blacie zawsze  musi być czysto. Jeżeli nie chcemy przykrywać go obrusem, niech leżą na nim chociaż serwetki bawełniane (są dużo ładniejsze od papierowych i lepiej się prezentują). Obrus jest jednak obowiązkowym elementem w czasie uroczystych przyjęć. Warto tez ozdobić stół, aby podkreślić jego schludny wygląd. Tutaj sprawdzą się bukiety ze świeżych kwiatów. Dzieciom należy wpajać od początku, że mają wycierać usta serwetkami bawełnianymi, które towarzyszą im podczas posiłku. Maluchy mają nieładny odruch używania do tego celu własnych mankietów- dajmy im zatem dobry przykład i sami używajmy serwetek bawełnianych w trakcie jedzenia. Większe serwetki służą do kładzenia na kolanach, jednak taki zabieg stosuje się podczas uroczystych posiłków.
Koniecznie musimy zachęcać dzieci do pomagania w trakcie nakrywania do stołu. W ten sposób maluchy szybciej przyswoją sobie wiedzę na temat prawidłowego używania sztućców i innych elementów nakrycia. Podczas uroczystości serwetki bawełniane są składane w ciekawe kształty, jednak w czasie codziennych posiłków nie musimy oczywiście tego robić. Najważniejsze, aby każdy przy stole dostał swoją serwetkę bawełnianą, którą nasz mały pomocnik ma ułożyć na talerzu lub powyżej niego. Małe dzieci uwielbiają rozrabiać przy stole i ciągnąć za obrus, dlatego lepiej zrezygnować na co dzień z tego nakrycia. Warto jednak od czasu do czasu urządzić wspólną kolację przy nieco bardziej eleganckim blacie. Oswoi to młodszych członków rodziny z wyglądem stołu, dlatego nie będą nim nadmiernie zafascynowane podczas bardziej oficjalnych spotkań.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.