Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka, Myśli i idee

Coraz więcej książek z bohaterami nieheteronormatywnymi

książki lgbt

W ostatnich latach wreszcie na polskim rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek z bohaterami nieheteronormatywnymi. To właśnie dzięki nim nie tylko osoby nieheteronormatywne mogą wreszcie czytać opowieści z bliskimi sobie bohaterami, ale i ich rodziny oraz znajomi, mogą dzięki takim lekturom lepiej ich zrozumieć, a nierzadko wręcz poznać.

Dlaczego warto sięgać książki z bohaterami nieheteronormatywnymi?

Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgać po książki z bohaterami nieheteronormatywnymi.

Poszerzenie horyzontów – czytanie o różnych doświadczeniach i perspektywach może pomóc nam zrozumieć świat wokół nas i zwiększyć naszą empatię wobec innych ludzi.

Wzmacnianie samookreślenia – dla osób, które same identyfikują się jako osoby nieheteronormatywne, czytanie o podobnych doświadczeniach i bohaterach może pomóc im lepiej zrozumieć siebie i swoją tożsamość.

Walka z dyskryminacją i uprzedzeniami – czytanie o różnorodności seksualnej i genderowej może pomóc w walce z homofobią i transfobią oraz wzmocnić walkę o prawa dla osób LGBTQIA+.

Zwiększenie różnorodności w literaturze – czytanie i wspieranie książek z bohaterami nieheteronormatywnymi pomaga zwiększyć ich obecność w literaturze i zrównoważyć brak reprezentacji osób LGBTQIA+.

Czerpanie przyjemności z czytania – książki z bohaterami nieheteronormatywnymi mogą być równie wciągające i ciekawe, co książki z bohaterami heteronormatywnymi, a dla niektórych czytelników mogą stanowić szczególnie interesującą odmianę.

Co to znaczy książki LGBTQIA+?

Książki LGBTQIA+ to książki, które podejmują tematykę związaną z różnorodnością seksualną i genderową oraz reprezentują bohaterów i bohaterki należących do społeczności LGBTQIA+.

Skrót LGBTQIA+ oznacza następujące grupy:

 • L – lesbijki (women attracted to women)
 • G – geje (men attracted to men)
 • B – biseksualiści (people attracted to both men and women)
 • T – osoby transpłciowe (people whose gender identity differs from the sex they were assigned at birth)
 • Q – queer (people who don’t identify with traditional labels, or whose gender or sexuality is not heterosexual and/or cisgender)
 • I – interseksualni (people born with physical sex characteristics that don’t fit typical male or female categories)
 • A – ally (straight and cisgender people who support the LGBTQIA+ community)

Książki LGBTQIA+ mogą mieć różne gatunki i formy, od literatury pięknej, po literaturę popularnonaukową, poezję, komiksy, biografie, a także książki dla dzieci i młodzieży. Często poruszają tematy takie jak coming out, dyskryminacja, walka z uprzedzeniami, miłość i związki, a także różnorodność tożsamości płciowej i seksualnej.

Popularne książki z wątkami LGBTQIA+

„Głębokie wody” Paula Hawkena
„Call Me By Your Name” Andre Aciman
„Wróg mojego wroga” Louisa Burgess
„Nie wiem, jak ta historia się skończy” Julie Buxbaum
„Simon vs. the Homo Sapiens Agenda” Becky Albertalli
„Błysk! Błysk!” David Benioff
„Pitaya Queen” Jea Hawkins
„The Miseducation of Cameron Post” Emily M. Danforth
„Achy Obejas’ Days of Awe” Achy Obejas

Znani autorzy książek LGBTQIA+

Audre Lorde – „Zarys teorii czarnych feministek”
James Baldwin – „Giovanni’s Room”
Armistead Maupin – „Miasto mężczyzn”
Michel Foucault – „Historia seksualności”
Sarah Waters – „Słodka nicość”
David Levithan – „Will Grayson, Will Grayson”
Jeanette Winterson – „Oranges Are Not the Only Fruit”
Edmund White – „Wrogowie intymni”
Oscar Wilde – „Dorian Gray”
Virginia Woolf – „Orlando”
Alan Hollinghurst – „The Line of Beauty”
Gore Vidal – „Standardowe usługi”
Radclyffe Hall – „The Well of Loneliness”
Tony Kushner – „Angels in America”
Sara Farizan – „Jesteś moją śpiewającą siostrą”.

Po jakie polskie książki z wątkami LGBT warto sięgnąć?

Kilka polskich książek z wątkami LGBT, które warto przeczytać:

„Kobiety” Sylwii Chutnik – zbiór opowiadań o kobietach z różnych środowisk, w tym o lesbijkach i biseksualistkach.
„Porwana” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej – powieść kryminalna z wątkiem lesbijskim.
„Królowa łez” Remigiusza Mroza – powieść kryminalna, w której jedną z bohaterek jest lesbijka.
„Poza kontrolą” Katarzyny Bondy – powieść psychologiczna o trudnych relacjach między matką i córką, a także o miłości lesbijskiej.
„Kosmos dla przyjaciół” Marka Krajewskiego – zbiór opowiadań o miłości homoseksualnej i biseksualnej.
„Połknąć całe życie” Pauliny Wilk – powieść o miłości dwóch kobiet, które muszą zmagać się z różnymi trudnościami i przeciwnościami.
„Nestor i Lilith” Mirka Stępnicka – powieść o miłości dwóch mężczyzn, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.

Gdzie można poczytać opowiadania LGBT?

Można znaleźć opowiadania LGBT w różnych miejscach, w tym w:

 • Antologiach i zbiorach opowiadań LGBT – istnieje wiele antologii i zbiorów opowiadań skupiających się na różnorodności seksualnej i genderowej, które można znaleźć w księgarniach, bibliotekach lub w Internecie. Przykłady takich zbiorów to „Best Gay Stories” edytowane przez Steve’a Bermana lub „Transcendent” edytowane przez K.M. Szpara.
 • Czasopismach i magazynach LGBT – wiele czasopism i magazynów, takich jak „Lambda Literary Review”, „The Gay & Lesbian Review”, czy „Bloom Magazine” publikuje opowiadania LGBT, recenzje i wywiady.
 • W serwisie Wattpad, gdzie opowiadania lgbt można czytać za darmo, a piszą je sami użytkownicy, dzieląc się w sieci tworzonymi przez siebie historiami.
 • Blogach i stronach internetowych – wiele osób LGBT publikuje swoje opowiadania na swoich blogach lub stronach internetowych, które można znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej.
 • Aplikacjach mobilnych – istnieją aplikacje mobilne, takie jak „Wattpad” lub „Medium”, na których można znaleźć opowiadania LGBT, a także publikować swoje własne.
 • Konkursach literackich – wiele konkursów literackich skupia się na literaturze LGBT i oferuje nagrody dla autorów najlepszych opowiadań.

Warto także zwrócić uwagę na organizacje LGBT, które mogą publikować opowiadania i promować literaturę LGBT.

Jakie ebooki LGBT w Empiku?

Bieżąca oferta Empiku dostępna jest na stronie internetowej empik.com i tu można znaleźć wiele ebooków o tematyce LGBT. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

 • „Niech mnie ktoś przytuli” Katarzyna Sołomiewicz – powieść o miłości dwóch kobiet, które muszą stawić czoła trudnym wyzwaniom i uprzedzeniom społecznym.
 • „Łowy” czy „Dziewczyna pod choinkę” – Alessandry Red, opowiadanie w ciepły sposób łączący motyw bliskości fizycznej między kobietami oraz święta
 • „Bogowie z olimpu. Tom 1. Złodziejka piorunów” Rick Riordan – seria książek dla młodzieży, która opowiada o przygodach nastolatka, który odkrywa swoje dziedzictwo wśród greckich bogów, w tym o postaciach LGBT.
 • „Białe gardło” Joanna Opiat-Bojarska – powieść kryminalna, w której śledztwo prowadzone przez lesbijkę musi zmierzyć się z przesądami i nietolerancją.
 • „Najpiękniejsze kłamstwa” Louise O’Neill – powieść dla młodzieży o dziewczynie, która musi stawić czoła brutalnym realiom szkoły i swojemu poczuciu nieakceptacji własnej orientacji seksualnej.
 • „Chłopak z sąsiedztwa” Rainbow Rowell – powieść dla młodzieży, która opowiada o miłości dwóch chłopców, którzy muszą poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z coming outem i akceptacją ze strony społeczeństwa.

W Empiku można także szukać ebooków na temat historii LGBT, literatury popularnonaukowej czy poradników dla osób LGBTQIA+.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.