Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Postęp: marketing i reklama

Coca Cola – ponadczasowy napój

Coca-cola to jeden z najbardziej znanych napojów. Sprawnie przeprowadzona kampania reklamowa sprawiła, że na stałe zagościła w wielu domach.

 

Cola została wynaleziona przez pewnego farmaceutę z Atlanty. Początkowo nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, a jej sprzedaż była zwyczajnie nierentowna. Wszystko zmieniło się, gdy marka zmieniła właściciela. Dzięki jego zabiegom marketingowym charakterystyczna butelka z czerwoną etykietą stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych opakowań.

 

Kiedy Coca-cola po raz pierwszy pojawiła się w Polsce, dostęp do niej był znacznie utrudniony. Początkowo można było kupić ją wyłącznie w sklepach sprzedających za walutę. Paradoksalnie, to że napój był trudno dostępny jeszcze bardziej zwiększyło jego popularność. Cola była przedmiotem pożądania wielu Polaków.

 

Dziś możemy kupić colę w niemal każdym sklepie spożywczym, jednak jej popularność nie słabnie. Dużą rolę odgrywa tu z pewnością sprawny marketing. Reklamy coli są starannie projektowane, a wiele z nich na dobre zadomowiło się w naszej świadomości. Doskonałym przykładem może tu być świąteczna reklama z charakterystycznym czerwonym samochodem, która dla wielu Polaków nieodłącznie wiąże się ze Świętami Bożego Narodzenia.