Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Co warto wiedzieć o pompach obiegowych?

Warto poznać pewne informacje na temat pomp obiegowych chociażby dlatego, że prawie każdy z nich korzysta. Czym są pompy obiegowe? W skrócie mówiąc są to maszyny, dzięki którym występuje przepływ cieczy. Dziś wykorzystywane są jedynie pompy wirowe, ale początki ich wykorzystania, które sięgają 1929 roku to pompy kolanowe, które początkowo całkiem dobrze się sprawdzały.

Technologia pomp obiegowych

Technologia nie lubi jednak próżnować i ciągle podsuwa nam jakieś nowe rozwiązania. Po pompach kolanowych musiał więc przyjść czas na coś nowego i przyszedł – na pompy obiegowe. Jaki jest mechanizm jej działania? Powstała energia za pomocą wirnika przekazywana jest pod strumień cieczy. Ten wówczas zmienia swoje ciśnienie oraz prędkość. Następnie ciśnienie zostaje wykorzystane do pokonania oporów przepływu cieczy przez obieg grzewczy lub chłodzący. Można mówić o wszystkich tych zasadach dokładniej. Opisywać po kolei każdy jeden krok, jaki muszą pokonać pompy, aby finalnie spełniały swoje funkcje. Tak na prawdę jednak nie wiele osób jest tym zainteresowanych. Zatrudniają fachowców i kupują urządzenia według przedstawionych przez specjalistów zaleceń. W sklepach niemalże wszystkie pompy obiegowe różnią się od siebie zarówno wyglądem, specyfikacją czy też parametrami. Każdy producent ma inny sposób na wytworzenie tego urządzenia, ale wszystkie mają bardzo podobną budowę. Składają się bowiem z korpusu, silnika i wirnika. Wydaje się proste? Faktycznie budowa może nie jest szczególnie skomplikowana, ale każdy z tych elementów odgrywa jakąś szczególną rolę, dlatego mimo swojej prostoty pompy są urządzeniami, których działanie nie dla wszystkich może być zrozumiałe.

Rozróżniamy kilka pomp

Wyróżniamy różne rodzaje pomp: dławnicowe, bezdławnicowe czy o wysokiej sprawności. Bez względu na to najważniejsze są przede wszystkim parametry a wśród nich między innymi: wydajność, ciśnienie, pobór mocy czy wysokość hałasu. Im wyższe parametry tym lepsza funkcjonalność pompy, ale te każdy powinien jednak wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.