Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka

Casablanca -ponadczasowy film

Wśród filmów, które zasługują na miano ponadczasowych z pewnością należy wymienić Casablancę. Historia pięknej, nieszczęśliwej miłości przyciąga uwagę widzów mimo upływu czasu.

 

Zainteresowanie widzów budzą  przede wszystkim bardzo udane kreacje poszczególnych postaci. Nic dziwnego – w filmie możemy oglądać gwiazdy ówczesnego kina z Ingrid Bergman i Humpreyem Bogartem na czele. Ich gra aktorska wciąż zachwyca.

 

Casablanca zaliczana jest do tzw. filmów noir. Brak kolorów zapewnia jej wyjątkowy, magiczny klimat, dlatego nikt nie bierze pod uwagę możliwości pokolorowania filmu, mimo iż współczesne technologie dają nam już taką możliwość.

 

Co ciekawe, na etapie produkcji filmu wychodzono z założenia, że będzie to po prostu kolejny melodramat, jeden z wielu, jakie powstawały w tamtym czasie. Nikt nie wróżył mu aż tak spektakularnego sukcesu, ani ogromnej popularności, którą cieszy się po dziś dzień.
Cytaty z filmu przeszły do historii. Niemal każdy potrafi przypasować kwestie „Zagraj to raz, Sam, przez wzgląd na dawne czasy.”, czy „Zawsze będziemy mieli Paryż” do właściwego filmu. Wielu przytacza je z pamięci. To jeden z najlepszych dowodów na ponadczasowość Casablanki.

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.