Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Budowa unitu stomatologicznego

Starsi ludzie z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy leczeniem zębów, a właściwie ich wyrywaniem, zajmował się w danej miejscowości niekoniecznie dentysta. Czasami wystarczyło dużo siły i odpowiednio chwytające narzędzie, aby wyrwać dokuczający i chory ząb. Coraz częściej jednak słyszy się o tym, że prawdziwa stomatologia to sztuka, której należy się uczyć przez lata, by dojść do wprawy przynajmniej w najmniejszych ruchach. Dawne czasy to także zupełnie inny wygląd gabinetów dentystycznych. Wiele osób kojarzy gabinet dentysty z zimnym, sterylnym pomieszczeniem bez duszy. Trzeba pamiętać, że taki gabinet to gabinet przede wszystkim zabiegowy, a więc czystość nie jest dodatkiem, ale wymogiem i wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa w takim miejscu powinny być zachowane. Swoistego charakteru gabinetom dentystycznym dodają unity stomatologiczne, czyli specjalnie wyposażone fotele dentystyczne z duża ilością potrzebnych urządzeń.

Dawniej fotel dentystyczny nie wyróżniał się niczym szczególnym. Miał jedynie odpowiedni kształt i czasem możliwość dopasowania go do sylwetki pacjenta, ale zawsze był to tylko fotel. Zupełnie inne są unity stomatologiczne. Zawierają w sobie cały dentystyczny arsenał potrzebny do skutecznego wykonania zabiegu. Z czego składają się unity stomatologiczne? Warto wspomnieć, że lista jest naprawdę długa i zawiera w sobie szereg funkcji i opis przydatności konkretnych urządzeń dołączonych do unitu.

Z czego składają się unity stomatologiczne. Na początku może warto wspomnieć, że unity występują w dwóch rodzajach: w wersji stacjonarnej i w wersji mobilnej, która jeszcze bardziej ułatwia badani stomatologicznego zadania. Unity stomatologiczne składają się z : konsolety lekarza (ułatwia wszelkie stomatologiczne ruchy i dotarcie do najbardziej ukrytych ubytków w uzębieniu), wielofunkcyjnego sterownika nożnego, bloku spluwaczki, stanowiska asysty, fotelu pacjenta, lampy halogenowej, pakietu kontroli higieny. Wszystkie te elementy składają się na komfort pracy i dokładność wszelkiego rodzaju zabiegów wykonywanych na unicie stomatologicznym. Unit stomatologiczny to nie tylko komfort pracy dla dentysty, ale przede wszystkich bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta. Wielu z nas ma dentystyczną traumę, którą warto pokonać znajdując odpowiednio wyposażony gabinet dentystyczny i zaufanego dentystę, który będzie znał się bardzo dobrze na swoim fachu. Zdrowe zęby to zdrowe ciało, a odpowiednie wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego to podstawa działania w stomatologii.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.